Policyjna akcja „Znicz” bez taryfy ulgowej

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Alek Radomski

Policyjna akcja „Znicz” bez taryfy ulgowej

Alek Radomski

Pierwsze mandaty na trasie Słupsk. – Sławno posypały się już w czwartek.1 listopada patroli będzie więcej, nie tylko przy nekropoliach.

W ten weekend kilka tysięcy funkcjonariuszy w całym kraju czuwało nad bezpieczeństwem na drogach. Liczba policjantów na trasach dojazdowych i w pobliżu nekropoli ma być jeszcze większa w poniedziałek i wtorek. Tak jest co roku w okresie Wszystkich Świętych i Zaduszek.

Trwa akcja „Znicz”. W Słupsku rozpoczęła się już w czwartek. Na trasie Słupsk – Sławno pierwszego dnia posypało się 11 mandatów. Zdecydowana większość z nich za przekroczenia prędkości.

Właśnie na nadmierną prędkość funkcjonariusze drogówki są szczególnie wyczuleni. – Z brakiem tolerancji z naszej strony muszą się liczyć kierowcy, którzy za kierownicę wsiądą po spożyciu alkoholu – przestrzega komisarz Robert Czerwiński, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. – Na pobłażliwość nie mają co liczyć również ci, którzy rażąco łamią przepisy i powodują niebezpieczne sytuacje na drodze. Funkcjonariusze będą też zwracać uwagę na auta zaparkowane w miejscach niedozwolonych. Takie pojazdy będą odholowywane. W ramach akcji „Znicz” cmentarze, przystanki i targowiska patrolowane będą również przez policjantów ubranych po cywilnemu. Funkcjonariuszy wspierać będą także inne służby mundurowe.

Mowa o żołnierzach Żandarmerii Wojskowej, strażnikach miejskich i gminnych oraz Straży Ochrony Kolei. Komenda Główna Policji radzi, aby wyruszając w dalszą podróż, każdy pamiętał o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, aby za kierownicę wsiadać trzeźwym i wypoczętym. Ważne też, aby przed wyruszeniem w trasę przygotować odpowiednio samochód. Światła muszą być sprawne, płyny w silniku uzupełnione, a opony odpowiednio napompowane. Niekiedy kilkusetkilometrowy dystans warto podzielić na odcinki i nie zapominać o odpoczynku między nimi.

Krótki postój warto robić nawet co 100 kilometrów. I najważniejsze, podróżując, należy pamiętać, że każdy w samochodzie powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a kierowca musi mieć zawsze włączone w aucie światła. Według statystyk KGP podczas ubiegłorocznej akcji „Znicz” doszło do 294 wypadków, w których zginęło 36 osób a 340 zostało rannych.

Każdego roku w okresie poprzedzającym 1 listopada panuje wzmożony ruch na głównych trasach i na drogach dojazdowych
do cmentarzy. O nasze bezpieczeństwo w tych dniach w powiecie bytowskim zadba kilkudziesięciu policjantów.

Jedź powoli, uwaga na drogach

Bytowscy policjanci apelują do kierowców o ostrożną i rozsądną jazdę.

– Nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu czy wyprzedzanie niezgodne z przepisami to najczęstsze przyczyny wypadków – mówi Michał Gawroński, rzecznik prasowy bytowskiej policji. – Dobrze zaplanujmy wyjazd na groby najbliższych. Lepiej wyjechać wcześniej, niż później pędzić i narażać własne, a także czyjeś życie i zdrowie.

Przed wyjazdem na cmentarze warto sprawdzić, ja zmieni się organizacja ruchu w ich rejonie. Ułatwi nam to dotarcie do celu. Podczas podróży uważnie patrzmy na znaki i stosujmy się do sygnałów dawanych przez policjantów, którzy w tych dniach będą kierować ruchem. Parkując samochód przed cmentarzem, nie zostawiajmy na widoku żadnych wartościowych przedmiotów czy dokumentów. Parkujmy w miejscach do tego wyznaczonych. Zadbajmy o własne mienie. Przed wyjazdem zabezpieczmy mieszkanie, poinformujmy sąsiadów o naszym wyjeździe i poprośmy, by spojrzeli, czy w naszym mieszkaniu nie dzieje się nic niepokojącego. Czy nie są naruszone zamki i czy drzwi cały czas są zamknięte.

Uwaga przy cmentarzach

Na cmentarzach będzie bardzo tłoczno. To doskonałe miejsce dla kieszonkowców. Nie nośmy portfeli na widoku, w tylnych kieszeniach spodni. Nie zakładajmy biżuterii, nie nośmy wartościowych dokumentów. Nie pozostawiajmy na grobach torebek, saszetek bez opieki. – Bądźmy czujni i ostrożni. Każdą chwilę nieuwagi złodzieje potrafią bezlitośnie wykorzystać – podkreśla Gawroński.

Zmiany w organizacji ruchu

Bytów: cmentarz przy ul. Gdańskiej: ul. Działkowa – zakaz zatrzymywania się po obydwu stronach jezdni, ul. Miła – odcinek od ul. Gdańskiej do ul. Działkowej będzie wyłączony z ruchu (nie dotyczy mieszkańców tego fragmentu ulicy oraz zaopatrzenia), przy tej ulicy będą rozstawione stoiska z kwiatami i zniczami.

Tutaj bez zmian

Cmentarz przy ul. ks. Popiełuszki: nie przewiduje się zmian w organizacji ruchu. Miastko: cmentarze przy ul. Zielonej oraz Kazimierza Wielkiego – nie przewiduje się zmian w organizacji ruchu.

Alek Radomski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.