Krzysztof Ogiolda

Polskie konstytucje. Od Napoleona do Aleksandra Kwaśniewskiego

Obraz „Konstytucja 3 maja” Jan Matejko namalował w 1891 roku – w stulecie jej uchwalenia. Fot. Wikipedia Obraz „Konstytucja 3 maja” Jan Matejko namalował w 1891 roku – w stulecie jej uchwalenia.
Krzysztof Ogiolda

Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu - tak napisano w Konstytucji 3 maja – pierwszej w Europie i drugiej w świecie po Stanach Zjednoczonych. Możemy być z niej dumni. Ale i nie powinniśmy zapominać, że była ostatnią wolą i testamentem ojczyzny ginącej.

Obowiązywała tylko nieco ponad rok. Z chwilą ogłoszenia wojny polsko-rosyjskiej – latem 1792 roku – została zawieszona, zaś straciła jakiekolwiek znaczenie, kiedy król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej. Miała pomóc Polsce podnieść się z trudnej sytuacji po pierwszym rozbiorze, ale wywierała wpływ na ich myślenie zarówno pod zaborami, jak i w PRL-u.

Pozostało jeszcze 96% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.