Zbigniew Marecki

Ponad 6 mln złotych gmina wyda na budowę kanalizacji

Pod koniec tego roku gmina zakończyła budowę pierwszego odcinka drogi Stowięcino - Szelewo. Fot. UM Główczyce Pod koniec tego roku gmina zakończyła budowę pierwszego odcinka drogi Stowięcino - Szelewo.
Zbigniew Marecki

Ponad 6 mln złotych gmina Główczyce wyda na prace związane z gospodarką wodno-kanalizacyjną.

Zgodnie z informacją, którą otrzymaliśmy z Urzędu Gminy Główczyce, plan budżetu tego samorządu na przyszły rok przewiduje dochody w wysokości 43 224 043 złote. Jednocześnie zaplanowano wydatki w wysokości 44 703 018 złotych. Oznacza to, że gmina będzie miała deficyt w wysokości 1 478 975 złotych.

To nie pierwszy raz, kiedy w budżecie tego główczyckiego samorządu przewidziano deficyt. W rezultacie gmina ma już spore zadłużenie, które w 2017 roku wyniesie 10 525 000 złotych. Gmina będzie musiała w 2017 roku spłacić jego część. W planie budżetu zapisano, że na ten cel trzeba będzie wygospodarować 1 483 000 zł.

Mimo sporych zobowiązań finansowych samorząd wygospodaruje pieniądze na inwestycje. W planie budżetu gminnego na ten cel przewidziano 7 544 367 złotych.

Na inwestycje pozyskano środki z Regionalnego Programu Operacyjnego

Na co zostaną wydane te pieniądze?

Jak nas poinformowała Mariola Barna, skarbnik gminy Główczyce, najważniejsze plany inwestycyjne dotyczą gospodarki wodno-kanalizacyjnej. Na ten cel gmina zamierza wydać 6 103 177 zł.

- Kanalizację będziemy realizować w ramach dużego projektu, na który otrzymaliśmy pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Inwestycja dotyczy czterech miejscowości: Skórzyna, Zgierza, Ciemina i Izbicy. Ta inwestycja jest rozłożona na trzy lata. Zaczniemy ją w przyszłym roku, a skończymy w 2019 roku, bo inaczej nasz budżet nie przełknąłby tego w ciągu jednego roku. Łączna wartość tego projektu przekroczy 15 milionów złotych. Otrzymaliśmy na ten cel 64 procent dofinansowania, a resztę mają stanowić środki własne gminy. Wystąpiliśmy też o pożyczkę do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W ten sposób chcemy pozyskać wkład własny. Przetargi trwają. Mamy nadzieję, że do końca stycznia wybierzemy wykonawcę - mówi Arkadiusz Hofman, wicewójt gminy Główczyce.

Natomiast budowa i modernizacja dróg ma pochłonąć w przyszłym roku w gminie Główczyce 1 121 190 złotych.

- W tym wypadku też otrzymaliśmy dofinansowanie. Jedna inwestycja dotyczy przebudowy dróg gminnych w Rumsku i Siodłoniu. W 2017 roku będziemy działać tylko w Rumsku. Natomiast w całości w przyszłym roku zmodernizujemy drogę w Drzeżewie. W przyszłym roku zakończymy również przebudowę drogi w miejscowości Szelewo, którą rozpoczęliśmy w tym roku. Na razie nie przewidujemy opóźnień - zapowiada wicewójt Hofman.

Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.