Marzena Sturyk

Ponad miliard złotych dofinansowania dla drogi ekspresowej S6

Ponad miliard złotych dofinansowania dla drogi ekspresowej S6
Marzena Sturyk

Wczoraj w Warszawie podpisano m. in. umowę na dofinansowanie budowanej drogi S6. Dofinansowanie do obwodnicy Koszalina to 370 mln zł.

Umowa, którą podpisano w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, dotyczy ponad 5 miliardów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej na inwestycje transportowe w czterech województwach (to są pieniądze, które wcześniej przewidziano w planie finansowym inwestycji, a podpisanie umów jest swego rodzaju przypieczętowaniem procedury związanej z dofinansowaniem z UE). W sumie inwestycje w czterech województwach to 180 km nowych dróg i sześć inwestycji o wartości ponad 11 mld złotych.

Wśród ujętych na liście jest województwo zachodniopomorskie, a konkretnie budowa drogi ekspresowej S6 Szczecin-Koszalin, a jeszcze dokładniej - obwodnicy Koszalina i Sianowa oraz odcinka Kiełpino - początku obwodnicy Koszalina i Sianowa.

Wartość całkowita pierwszego projektu to ok. 793 mln zł, dofinansowanie to 370 mln zł, a w przypadku drugiej inwestycji to odpowiednio: ok. 1,5 mld zł i ok. 640 mln złotych.

Obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu S6 wraz z odcinkiem S11 do węzła Bielice - Koszalin Zachód to łącznie ponad 20 km. Według planu ma być gotowa za rok, ale już dziś wiemy z GDDKiA, że przewidziane jest przedłużenie terminu; o ile - to powinno być wiadomo jeszcze we wrześniu.

Długość odcinka Kiełpino - Koszalin to prawie 63 km. Droga jest podzielona na trzy odcinki: węzeł Kiełpino - węzeł Kołobrzeg Zachód o długości 24 km, węzeł Kołobrzeg Zachód - węzeł Ustronie Morskie o długości 14,6 km, węzeł Ustronie Morskie - początek obwodnicy Koszalina i Sianowa o długości 24,2 km. Całość ma być gotowa do 2019. Trasy objęte dofinansowaniem są już na etapie realizacji. - To kolejne po obwodnicy Wałcza inwestycje na zachodniopomorskich drogach krajowych realizowane ze wsparciem funduszy z Unii Europejskiej - mówi Mateusz Grzeszczuk, rzecznik szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - W trakcie przygotowania jest umowa o dofinansowanie na pozostałe trzy realizowane odcinki drogi S6 (Goleniów - Kiełpino) i wniosek o dofinansowanie dla obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi S11. Na obecną chwilę w regionie jest 175 kilometrów dróg w realizacji, wartość całkowita tych zadań to ponad 4,5 miliarda złotych.

Marzena Sturyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.