Marzena Sturyk

Ponad miliard złotych dofinansowania dla drogi ekspresowej S6

Ponad miliard złotych dofinansowania dla drogi ekspresowej S6
Marzena Sturyk

Wczoraj w Warszawie podpisano m. in. umowę na dofinansowanie budowanej drogi S6. Dofinansowanie do obwodnicy Koszalina to 370 mln zł.

Umowa, którą podpisano w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, dotyczy ponad 5 miliardów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej na inwestycje transportowe w czterech województwach (to są pieniądze, które wcześniej przewidziano w planie finansowym inwestycji, a podpisanie umów jest swego rodzaju przypieczętowaniem procedury związanej z dofinansowaniem z UE). W sumie inwestycje w czterech województwach to 180 km nowych dróg i sześć inwestycji o wartości ponad 11 mld złotych.

Wśród ujętych na liście jest województwo zachodniopomorskie, a konkretnie budowa drogi ekspresowej S6 Szczecin-Koszalin, a jeszcze dokładniej - obwodnicy Koszalina i Sianowa oraz odcinka Kiełpino - początku obwodnicy Koszalina i Sianowa.

Wartość całkowita pierwszego projektu to ok. 793 mln zł, dofinansowanie to 370 mln zł, a w przypadku drugiej inwestycji to odpowiednio: ok. 1,5 mld zł i ok. 640 mln złotych.

Obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu S6 wraz z odcinkiem S11 do węzła Bielice - Koszalin Zachód to łącznie ponad 20 km. Według planu ma być gotowa za rok, ale już dziś wiemy z GDDKiA, że przewidziane jest przedłużenie terminu; o ile - to powinno być wiadomo jeszcze we wrześniu.

Długość odcinka Kiełpino - Koszalin to prawie 63 km. Droga jest podzielona na trzy odcinki: węzeł Kiełpino - węzeł Kołobrzeg Zachód o długości 24 km, węzeł Kołobrzeg Zachód - węzeł Ustronie Morskie o długości 14,6 km, węzeł Ustronie Morskie - początek obwodnicy Koszalina i Sianowa o długości 24,2 km. Całość ma być gotowa do 2019. Trasy objęte dofinansowaniem są już na etapie realizacji. - To kolejne po obwodnicy Wałcza inwestycje na zachodniopomorskich drogach krajowych realizowane ze wsparciem funduszy z Unii Europejskiej - mówi Mateusz Grzeszczuk, rzecznik szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - W trakcie przygotowania jest umowa o dofinansowanie na pozostałe trzy realizowane odcinki drogi S6 (Goleniów - Kiełpino) i wniosek o dofinansowanie dla obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi S11. Na obecną chwilę w regionie jest 175 kilometrów dróg w realizacji, wartość całkowita tych zadań to ponad 4,5 miliarda złotych.

Marzena Sturyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.