Posłowie zadbali o podatki korzystniejsze dla siebie. Sprawdziliśmy, ile na tym przywileju zarobili podkarpaccy posłowie

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Norbert Ziętal

Posłowie zadbali o podatki korzystniejsze dla siebie. Sprawdziliśmy, ile na tym przywileju zarobili podkarpaccy posłowie

Norbert Ziętal

Kwota wolna od podatku na poziomie 27 tys. złotych? To możliwe. Ale nie u przeciętnego Kowalskiego, a u posła. Nic dziwnego, ze trudno im się rozstać z tym przywilejem.

Dla każdego Polaka kwota wolna od podatku, do końca września tego roku wynosiła 8000 złotych rocznie. Dawało to ok. 667 złotych miesięcznie. Posłowie, niezależnie od opcji politycznej, mają o wiele lepiej od pozostałej części obywateli.

Poselska pensja składa się z uposażenia i diety. To pierwsze zostało ustalone na poziomie 80 proc. wynagrodzenia podsekretarza stanu, z wyłączeniem dodatku za wysługę lat. Aktualnie dla posła jest to 8016,70 złotych. Do tego dochodzi jeszcze dieta poselska, czyli pieniądze na pokrycie wydatków związanych z wykonywaniem mandatu na terenie kraju. Dieta wynosi 2505,20 zł brutto miesięcznie. Dieta też jest regulowana ustawowo. To 25 proc. wynagrodzenia podsekretarza stanu.

Jest jeszcze osobna pula pieniędzy. Ryczałt na prowadzenie biur poselskich, zatrudnianie pracowników. Wynosi on ok. 11 tys. złotych brutto miesięcznie.

Uposażenie podlega opodatkowaniu na takich zasadach, co pobory innych Polaków. Jednak dieta jest uprzywilejowana. Znaczna część jest zwolniona od podatku.

Ile na tym przywileju zarobili posłowie z Podkarpacia

Sprawdziliśmy, ile w ostatniej kadencji, na takim uprzywilejowaniu zarobili przykładowi podkarpaccy posłowie.

Marek Kuchciński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, do niedawna marszałek Sejmu, w oświadczeniach majątkowych złożonych w tej kadencji (2015-2019), wykazał 135 790,43 złotych nieopodatkowanych diet. Gdyby należało od tych pieniędzy zapłacić podatek dochodowy, Kuchciński musiałby oddać fiskusowi 21 663 złote.

W dalszej części m.in. podatkowe oszczędności Krystyny Skowrońskiej, Stanisława Piotrowicza i Macieja Masłowskiego.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.