Powiat z gminami przebudują drogi

Czytaj dalej
Fot. Google
Zbigniew Marecki

Powiat z gminami przebudują drogi

Zbigniew Marecki

Radni Rady Powiatu Słupskiego jednogłośnie zgodzili się na przebudowę dróg w gminach: Słupsk, Potęgowo i Główczyce.

Decyzję tę podjęli we wtorek podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Słupskiego.

Pierwsza z uchwał dotyczy zawarcia umowy partnerskiej z gminą Słupsk, a odnosi się do przebudowy drogi powiatowej nr 1019G między Głobinem a Kusowem. Zgodnie z postanowieniami uchwały inwestycja ta szacunkowo ma kosztować 4 miliony złotych.
- Wstępna umowa między samorządami zakłada, że gmina Słupsk na ten cel przekaże dwa miliony złotych, a my, czyli powiat słupski, spróbujemy uzyskać dofinansowanie w takiej samej sumie z rezerwy subwencji ogólnej w budżecie państwa. Pozyskanie tej kwoty jest warunkiem realizacji zadania - tłumaczy Paweł Lisowski, rzecznik prasowy powiatu słupskiego.

Z kolei porozumienie z gminami Główczyce i Potęgowo dotyczy przebudowy drogi powiatowej nr 1179 G na terenie obu gmin. W tym wypadku szacunkowa wartość zadania ma wynosić 390 466 złotych. Szczegółowe warunki realizacji zadania mają zostać ustalone w umowie.

To kolejne inwestycje drogowe, które od kilku lat na terenie powiatu słupskiego są realizowane w wyniku porozumień między starostą a gminami. W ten sposób udaje się stworzyć powiązania finansowe, które dają szansę na wykonanie większej liczby remontów dróg na terenie powiatu. Przypomnijmy: w pierwszych dwóch latach kadencji (2014-
-2016) przeprowadzonych zostało 38 inwestycji drogowych. Ich wartość przekroczyła 34 miliony złotych, z czego 22 518 152 zł to środki pozyskane spoza budżetu powiatu. Najważniejszym źródłem pozyskiwania środków zewnętrznych był ministerialny Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, dzięki któremu powiat wraz z samorządami gminnymi zrealizował lub jest w trakcie realizacji kilku ważnych inwestycji drogowych, takich jak: ul. Wczasowa w Ustce, drogi powiatowe Głobino - Dobieszewo, Potęgowo - Stowięcino czy otrzymane pod koniec roku środki na drogę powiatową Dobieszewo - Gogolewko (realizacja w 2017 r.).

Również w tym roku powiat zrealizuje inwestycję drogową, na którą w tym roku otrzymał pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na terenie gminy Smołdzino - od granicy gminy przez miejscowości Wysoka, Czysta i Komnino.

- Skuteczne pozyskiwanie środków na inwestycje drogowe to z pewnością mocna strona pierwszych dwóch lat kadencji samorządu powiatu słupskiego - mówił pod koniec ubiegłego roku starosta Zdzisław Kołodziejski, podsumowując swoje dokonania w ciągu dwóch lat obecnej kadencji samorządu.

Jednak gdy się rozmawia z powiatowymi radnymi, to nieoficjalnie można usłyszeć, że niekiedy oczekiwaliby większego zaangażowania starosty i jego urzędników w pozyskiwanie zewnętrznych pieniędzy na drogi.

Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.