Poznań: Czarne chmury nad przyszłym akademikiem w wieżowcu Alfy. Prokurator i UOKiK przyglądają się inwestorowi

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Grzegorz Okoński

Poznań: Czarne chmury nad przyszłym akademikiem w wieżowcu Alfy. Prokurator i UOKiK przyglądają się inwestorowi

Grzegorz Okoński

Pomysł był świetny, a przyklasnęły mu władze miasta i osiedla Stare Miasto: w jednym z wieżowców Alfy na ul. Św Marcin miał powstać prywatny akademik, którego oddanie do użytku ogłaszano na jesień 2020 roku. Czy jednak powstanie – nie wiadomo, bo do tego terminu pozostał niecały rok, a budowa nie ruszyła, a ponadto – inwestorem – grupą Gent Holding zainteresowała się prokuratura po informacji z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W akademiku miało znaleźć się 140 apartamentów z aneksami kuchennymi i łazienkami. Jego lokalizacja – w centrum, skąd blisko do wydziałów wielu poznańskich uczelni miała być nie tylko atutem dla studentów, ale także źródłem ożywienia serca miasta.

- Pozwoli to nadać nową funkcję temu obiektowi, a także przyciągnie do centrum miasta młodych ludzi, co przyniesie korzyści okolicznym przedsiębiorcom, sklepom, restauracjom itd., a to z kolei wpisuje się w planowane ożywienie ulicy Św. Marcin – mówił rok temu Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

- Przedstawiciel inwestora uczestniczył w sesji Rady Osiedla, przedstawiał projekt, który dla nas był bardzo interesujący – wtóruje dziś Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

- Młodzież w centrum mocno by je ożywiła, dobrze funkcjonowałyby na pewno kluby, puby, podejmowane byłyby przedsięwzięcia artystyczne, które dodałyby centrum wigoru. Z powstaniem akademika wiążemy nadzieje na wyraźne ożywienie zaplecza ul. Święty Marcin

- zaznacza.

Jednak, czy akademik powstanie – przynajmniej w terminie – nie wiadomo.

Tomasz Dworek po zapoznaniu się z komunikatem UOKiK ma wątpliwości: oddalają się szansę na odnowienie wieżowca Alfy, w którym miał powstać akademik – mówi.

- W marcu 2019 r. urząd otrzymał sygnał, opisujący możliwe nieprawidłowości związane z działalnością grupy Gent Holding – ogłosił we wtorek 17 grudnia UOKiK.

- Wskazano w nim na wysokie koszty działalności spółek, w tym koszty wynagrodzeń i utrzymania siedzib, przy jednocześnie niskim poziomie sprzedaży. Może to świadczyć o finansowaniu działalności bieżącej długiem i stwarzać zagrożenie dla środków inwestorów. W kwietniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, które wykazało, że może dochodzić do nieprawidłowości. Gent Holding to grupa kapitałowa, w skład której wchodzi 26 podmiotów, w tym spółki: Equal Real Estate, Szkolna 7, Nad Stawem 13, Do Studzienki 40-42, Do Studzienki 67, św. Marcin 58. Mają one realizować akademiki w Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Poznaniu pod marką LIV. Z uzyskanych przez urząd informacji wynika, że budowa i sprzedaż lokali dotyczy jedynie inwestycji w Krakowie przy al. Jana Pawła II 74 i jest realizowana przez Equal Real Estate.

W raporcie czytamy: „Urząd przeanalizował sprawozdanie finansowe Equal Real Estate za 2018 r., warunki emisji obligacji korporacyjnych oraz wyjaśnienia tej spółki. Wątpliwości urzędu wzbudziło to, że gromadzi ona środki klientów w formie pożyczek, a następnie udziela z nich dalszych, niezabezpieczonych, pożyczek innym podmiotom z grupy Gent Holding. Może to stanowić działalność zastrzeżoną dla banków. Innym sposobem na gromadzenie środków przez Equal Real Estate jest emisja obligacji korporacyjnych. Jej warunki również zawierają zastrzeżenie, że zgromadzone w ramach emisji środki mogą być pożyczane podmiotom powiązanym. Okoliczności te mogą wskazywać na podwyższone ryzyko dla inwestorów – w tym konsumentów”.

Urząd ma wątpliwości nie tylko do finansowania podmiotów holdingu, ale i do sprawozdania finansowego jednego z nich – spółki Equal Real Estate, która „ znacznej straty ze sprzedaży wykazuje zysk dzięki przeszacowaniu nieruchomości”. W efekcie UOKiK zawiadomił prokuraturę „o możliwych naruszeniach przez spółki z tej grupy Prawa bankowego i ustawy o rachunkowości, informację o tym przekazał również Komisji Nadzoru Finansowego”.

Grzegorz Okoński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.