Poznańskie zoo znów działa z pełnią praw

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Danielewicz

Poznańskie zoo znów działa z pełnią praw

Marta Danielewicz

Pełniąca obowiązki powiatowego lekarza weterynarii przywróciła poznańskiemu zoo status jednostki zatwierdzonej i pełnię praw do działania.

Poznański ogród zoologiczny znów może prowadzić swobodną wymianę zwierząt z innymi ogrodami w Polsce i za granicą. To ważne, zwłaszcza że niedługo ma rozpocząć się, właśnie w Poznaniu, reintrodukcja lampartów perskich, które mają do nas przyjechać z zoo w Kolonii. Gdyby status jednostki zatwierdzonej nie został nam przywrócony, byłoby to niemożliwe.

O pozytywnym dla zoo zakończeniu sprawy już w piątek poinformował urząd miasta. Jednak adwokaci, reprezentujący ogród, oficjalne pismo w tej sprawie otrzymali dopiero w poniedziałek.

- W poniedziałek wpłynęła do mojej kancelarii decyzja wydana przez Inspekcję Weterynaryjną Powiatowego Lekarza Weterynarii w Poznaniu, która mówi, że „wskutek wniesienia odwołania przez pełnomocnika Ogrodu Zoologicznego, uchyla się zaskarżoną decyzję w całości a także umarza w całości postępowanie prowadzone wobec ogrodu zoologicznego”

- przytacza adwokat Mateusz Łątkowski, reprezentujący interesy poznańskiego zoo.

Przypomnijmy, że decyzją poprzedniego powiatowego lekarza weterynarii - Ireneusza Sobiaka z 28 kwietnia zoo straciło status jednostki zatwierdzonej w rozumieniu przepisów Unii Europejskiej. Ogród zoologiczny od jego decyzji odwołał się do organu drugiej instancji, czyli do wojewódzkiego lekarza weterynarii.

Waldemar Wylegalski

- Odwołanie w tej sprawie przekazano do wojewódzkiego lekarza weterynarii w dniu 19 maja. W dniu 24 maja pani dyrektor Zoo w Poznaniu wycofała odwołanie od powyższej decyzji oraz podtrzymała kolejne odwołanie sporządzone przez innego adwokata. Odwołanie to nie wpłynęło już do wojewódzkiego inspektoratu weterynarii. Na obecnym etapie wiadomo, że powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu uchylił własną decyzję cofającą zatwierdzenie - potwierdza Stanisław Gawra, z-ca wielkopolskiego woj. lekarza weterynarii.

Po wydaniu negatywnej decyzji dla zoo, Ireneusz Sobiak dwa tygodnie później pożegnał się ze swoim stanowiskiem. Dziś zastępuje go jego dotychczasowy zastępca - Aleksandra Kempska, pełniąca obowiązki powiatowego. To ona przywróciła zoo status jednostki zatwierdzonej.

- Powiatowemu lekarzowi weterynarii w Poznaniu, jak i przedstawicielom miasta, zależy w pierwszej kolejności na zapewnieniu dobrostanu i zdrowia zwierząt będących pod opieką zoo. Obecnie ogród zoologiczny wypracowuje odpowiednie procedury, które w sposób kompleksowy opisywać będą zasady postępowania przy przyjmowaniu zwierząt ze źródeł innych niż zatwierdzone w myśl unijnej dyrektywy - informuje w swym oświadczeniu Aleksandra Kempska, zaznaczając, że podjęła taką decyzję, by ogród mógł dalej realizować swoje zadania statutowe.

Z takiego obrotu sprawy zadowolony jest wiceprezydent Poznania Tomasz Lewandowski, który o sprawie poinformował już w piątek i także wydał oświadczenie.

- Ogród Zoologiczny w Poznaniu dołoży wszelkich starań, by móc realizować swoje cele związane z ochroną zwierząt i przyrody w podobnym wymiarze i z podobnym rozmachem jak to się dzieje od ostatniego roku, jednak w poprawnych stosunkach z organami państwowymi działającymi w tym obszarze i z którymi jego działalność jest nierozerwalnie związana - aby w przyszłości podobne problemy nie miały już miejsca - zapewnia.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.