MM

Prace wielu artystów w jednym miejscu - wystawa, której nie było

Prace wielu artystów w jednym miejscu - wystawa, której nie było
MM

Do końca września w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15 można oglądać wystawę pn. „Ekspresje Wolności. Bunt i JungIdysz - wystawa, której nie było”.

Ekspozycja stanowi bezpośrednie nawiązanie do koncepcji łódzkich i poznańskich twórców sprzed stu lat. Dzięki zbiorom Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki w Łodzi, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz innych placówek muzealnych i osób prywatnych w Polsce i za granicą (Londyn, Paryż, Berlin, Poczdam), zostały zaprezentowane prace członków poznańskiej grupy „Bunt” powstałej w 1918 roku i łódzkiej grupy literacko-artystycznej „Jung Idysz”. Dzieła artystów z obu ugrupowań obejmują czas od lat dziesiątych XX wieku do okresu powojennego – po 1945 roku.

Na wystawie można zobaczyć blisko dwieście unikatowych grafik, rysunków, płaskorzeźb, obrazów, zdjęć, plakatów i oryginalnych wydawnictw z epoki, autorstwa m.in. Jankiela Adlera, Henocha Barcińskiego, Mosze Brodersona, Marka Szwarca, Poli Lindenfeld, Idy Brauner, Henryka Berlewiego, Jerzego Hulewicza, Stanisława Kubickiego, Władysława Skotarka i Stefana Szmaja. Efekty pracy twórczej są opatrzone dwujęzycznymi przypisami, komentarzami historycznymi, a także biogramami twórców łódzkich i poznańskich. Wstęp na wystawę kosztuje 3 zł (bilet normalny) i 1 zł (ulgowy).

MM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.