Prezydent podpisał ustawę „500+”. Wypłaty w gminach już od kwietnia [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Szymon Szadkowski [email protected]

Prezydent podpisał ustawę „500+”. Wypłaty w gminach już od kwietnia [wideo]

Szymon Szadkowski [email protected]

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Od 1 kwietnia świadczenia wychowawcze - po 500 zł na dziecko - zasilać będą co miesiąc domowe budżety.

Teraz niezbędna jest publikacja podpisanego przez prezydenta aktu prawnego w Dzienniku Ustaw. Zapewne stanie się to w lutym, co oznacza, że przepisy obowiązywać będą od 1 kwietnia. W praktyce gminy będą miały około 5-6 tygodni na przygotowanie się do realizacji ustawy.

- Ta ustawa to realna pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Program sprawi, że poziom ubóstwa spadnie do 11 proc. z 23 proc. - powiedział w chwilę po podpisaniu aktu prawnego prezydent Andrzej Duda. - Czerpiemy najlepsze wzorce z krajów zachodniej Europy. Ustawa poprawi sytuację wielu rodzin, szczególnie wielodzietnych, w regionach, w których jest duże bezrobocie. Mam nadzieję, że program będzie również zachętą dla młodych ludzi do zdecydowania się na posiadanie dzieci i w efekcie na poprawę demografii. To wielki ruch w kierunku naprawy Polski - dodał prezydent.


Wideo: A. Duda: "Rodzina 500 plus" będzie wielkim sukcesem RP. Poziom ubóstwa spadnie do 11 proc.

Źródło: TVN24/x-news

Ustawa stanowi, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej program obejmie 3,7 mln dzieci z 2,7 mln rodzin.

Autor: Szymon Szadkowski

Szymon Szadkowski [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.