Bogumiła Rzeczkowska

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie kurupcji

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie kurupcji
Bogumiła Rzeczkowska

Gdański wydział Prokuratury Krajowej zakończył śledztwo przeciwko trzem cywilom i oskarżył ich o korupcję w związku z przetargami.

– Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował do Sądu Rejonowego w Malborku akt oskarżenia przeciwko trzem osobom oskarżonym o korupcję w toku postępowania przetargowego – informuje Mariusz Marciniak z gdańskiego wydziału Prokuratury Krajowej. 
– Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu, pod nadzorem prokuratora tutejszego wydziału.

Oskarżeni to dwaj przedstawiciele jednej z gdańskich firm ochroniarskich i pracownik cywilny Wojska Polskiego. Wcześniej czterej żołnierze zawodowi Wojska Polskiego zostali skazani prawomocnymi wyrokami Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu. Postępowanie w ich sprawie prowadziła nieistniejąca już prokuratura wojskowa. Wśród wówczas skazanych był wysoki 
rangą wojskowy mieszkający w Miastku.

– Podczas obecnego śledztwa ustalono, że w połowie 2012 roku czterej żołnierze zawodowi i pracownik cywilny Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, odpowiedzialni za ochronę obiektów wojskowych, weszli w korupcyjne porozumienie z dwoma pracownikami jednej z gdańskich firm zajmujących się ochroną mienia – opisuje proceder prokurator Mariusz Marciniak. – Porozumienie dotyczyło planowanego przetargu w 2013 roku na ochronę obiektów jednostek wojskowych w Malborku, Pruszczu Gdańskim i w Lasowicach Wielkich. Wskutek przestępczego porozumienia zostały uzgodnione istotne warunki zamówienia, a także, co szczególnie istotne, sposób ogłaszania rozstrzygnięcia przetargu dotyczącego ochrony jednostki wojskowej w Malborku. W tym zakresie uzgodniono, że agencja ochrony złoży ofertę przetargową bez podania ceny, a przewodniczący komisji przetargowej, oficer Wojska Polskiego, w zamian za przyjętą korzyść majątkową w wysokości 10 tysięcy złotych zaprezentuje ofertę tej firmy jako ostatnią i „odczyta” z niezapisanej kartki taką cenę, aby 
była niższa niż oferty innych podmiotów zgłaszających się do przetargu.

Tak zrobiono, a dokumenty przetargowe zostały uzupełnione w terminie późniejszym. W rezultacie przetarg na ochronę wszystkich trzech obiektów, za łączną kwotę 5 189 200 zł, wygrała fawo-ryzowana agencja ochrony z Gdańska.

Za zarzucane przestępstwa: korupcję, zmowę przetargową i przekroczenie uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oskarżonym grozi kara od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności, grzywna oraz dodatkowo przepadek korzyści majątkowych osiągniętych z popełnionych przestępstw.

Bogumiła Rzeczkowska

Dziennikarstwo jest moją pasją i sposobem na życie. Od wielu lat relacjonuję procesy sądowe i piszę o sprawach kryminalnych. Zaglądam też do usteckiego ratusza, by sprawdzić, co ważnego dzieje się w moim mieście. Jednak najbardziej lubię podróże w czasie, a moją ulubioną stacyjką jest Powojenna Ustka. Piszę o pierwszych ustczanach, o radosnych wydarzeniach, które tu się rozegrały, ale i o zapomnianych dramatach. Jestem wielbicielką starych fotografii, archiwaliów i oczywiście bibliotek cyfrowych, które przywracają pamięć i pozwalają, by przetrwała w następnych pokoleniach.          

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.