Protest Rodzimowierców w obronie Rowokołu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Marcin Kaminski

Protest Rodzimowierców w obronie Rowokołu

Marcin Kaminski

Kilkadziesiąt osób wyraziło w czwartek swój sprzeciw przeciwko budowie katolickiej kaplicy na górze Rowokół w Smołdzinie.

Na protest przeciwko budowie katolickiej kapliczki na górze Rowokół w Smołdzinie przyjechało z różnych miast w Polsce około 30 osób. Na miejscu pojawił się również wójt gminy Smołdzino Arkadiusz Walach.

Niestety, do porozumienia pomiędzy stronami nie doszło, choć wójt w nieoficjalnej rozmowie z „Głosem” stwierdził, że Rodzimowiercy mogą wystąpić o postawienie posągu pogańskiego bóstwa Świętowita na górze, a on nie będzie utrudniać uzyskania odpowiedniej zgody z gminy. W oficjalnym stanowisku stwierdził jednak, że Rodzimowiercy muszą wystąpić do Ministerstwa Środowiska (z którego wójt otrzymał zgodę na odstępstwo od zakazów obowiązujących w parku narodowym) o taką zgodę, a on powstania kaplicy oraz krzyża będzie bronił za wszelką cenę.

Stąd późniejsza nazwa góry 
– Rowokół. W XIII stuleciu na Rowokole powstała kaplica poświęcona patronowi św. Mikołajowi-patronowi żeglarzy, którą Mściwoj II w 1281 roku przekazał klasztorowi w Słupsku. Nie przetrwała próby czasu. Dzisiaj po tej budowli nie ma śladu.

Marcin Kaminski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.