Protest Rodzimowierców w obronie Rowokołu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Marcin Kaminski

Protest Rodzimowierców w obronie Rowokołu

Marcin Kaminski

Kilkadziesiąt osób wyraziło w czwartek swój sprzeciw przeciwko budowie katolickiej kaplicy na górze Rowokół w Smołdzinie.

Na protest przeciwko budowie katolickiej kapliczki na górze Rowokół w Smołdzinie przyjechało z różnych miast w Polsce około 30 osób. Na miejscu pojawił się również wójt gminy Smołdzino Arkadiusz Walach.

Niestety, do porozumienia pomiędzy stronami nie doszło, choć wójt w nieoficjalnej rozmowie z „Głosem” stwierdził, że Rodzimowiercy mogą wystąpić o postawienie posągu pogańskiego bóstwa Świętowita na górze, a on nie będzie utrudniać uzyskania odpowiedniej zgody z gminy. W oficjalnym stanowisku stwierdził jednak, że Rodzimowiercy muszą wystąpić do Ministerstwa Środowiska (z którego wójt otrzymał zgodę na odstępstwo od zakazów obowiązujących w parku narodowym) o taką zgodę, a on powstania kaplicy oraz krzyża będzie bronił za wszelką cenę.

Stąd późniejsza nazwa góry 
– Rowokół. W XIII stuleciu na Rowokole powstała kaplica poświęcona patronowi św. Mikołajowi-patronowi żeglarzy, którą Mściwoj II w 1281 roku przekazał klasztorowi w Słupsku. Nie przetrwała próby czasu. Dzisiaj po tej budowli nie ma śladu.

Marcin Kaminski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.