Przeciwlotnicze militaria

Czytaj dalej
Mirosław Malinowski

Przeciwlotnicze militaria

Mirosław Malinowski

W Muzeum Sił Powietrznych zgromadzono także dawne stacje radiolokacyjne i wyrzutnie przeciwlotnicze używane przez Wojsko Polskie po II wojnie światowej.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie posiada nie tylko bogatą kolekcję samolotów i śmigłowców, które były używane przez Wojsko Polskie po II wojnie światowej (w tym niektóre eksponaty przywiezione z Łodzi z dawnej prywatnej kolekcji przy ul. Pilskiej). Są tam bowiem również maszyny wykorzystywane przez wojska obrony przeciwlotniczej.

Las anten radarów i rakiet umieszczonych na wyrzutniach robi duże wrażenie na zwiedzających. Szczególnie imponująca jest stacja radiolokacyjna NUR 31, która była w stanie wykrywać zbliżające się samoloty myśliwskie w promieniu 160 km i na wysokości do 25 km. Wielkością nie ustępuje jej stacja radiolokacyjna P18, której antena składa się z 16 pojedynczych anten montowanych w ośmiu zestawach. Jako radar wczesnego ostrzegania ma zasięg 250 km i pułap 35 km wykrywania potencjalnych celów. W kolekcji nie zabrakło także wyrzutni rakiet, które trafiały w cel naprowadzane przez stacje radiolokacyjne. Jest słynna wyrzutnia rakiet Krug, przeznaczona do osłony wojsk i obiektów przed myśliwcami. Rakiety mogły trafić w cel lecący z prędkością do 830 m/s na wysokości od 250 metrów do 23,5 km. Jednym z najstarszych eksponatów jest armata przeciwlotnicza kalibru 85 mm. W ZSRR wyprodukowano w latach 1939-1945 1420 sztuk tej broni. Jej zasięg to ok. 10 km. Armata wystrzeliwała 20 pocisków na minutę.

Mirosław Malinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.