Przekształcenie słupskiego szpitala w spółkę. Umorzenie śledztwa czy akt oskarżenia?

Czytaj dalej
Bogumiła Rzeczkowska

Przekształcenie słupskiego szpitala w spółkę. Umorzenie śledztwa czy akt oskarżenia?

Bogumiła Rzeczkowska

Prokuratura Okręgowa w Słupsku zapowiada, że we wrześniu zakończy sprawę przekształcenia słupskiego szpitala w spółkę. Zawiadomienie złożyła posłanka PiS Jolanta Szczypińska.

Słupska Prokuratura Okręgowa od ponad roku prowadzi postępowania dotyczące wątków przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku w spółkę kapitałową, do której doszło w 2015 roku, mimo sprzeciwu związków zawodowych. Prezesem zarządu został Andrzej Sapiński. Nastąpiła wymiana kadry szpitala, w tym księgowej. Zanim sejmik i zarząd województwa pomorskiego podjęły stosowne uchwały, nowa władza w szpitalu zmieniła zapisy w bilansie za rok 2014. To pozwoliło na uzyskanie wskaźnika zadłużenia, umożliwiającego przekształcenie szpitala publicznego w spółkę. Takie informacja otrzymała prokuratura w zawiadomieniach posłanki Jolanta Szczypińskiej z PiS oraz słupszczanina Adama Jaworskiego.

Pierwsze doniesienie dotyczyło nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym za 2014, które zdaniem zawiadamiającej sporządzono niezgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości i zawiera ono nierzetelne dane.

Autor drugiego doniesienia zwrócił uwagę na wyrządzenie wielomilionowej szkody majątkowej o nieustalonej dokładnie wysokości przy komercjalizacji szpitala. Chodzi m.in. o zaniżenie wartości kapitału zakładowego spółki (160 mln zł) i brak wyceny przez rzeczoznawcę w chwili przekształcania szpitala.

W każdym z zawiadomień pojawił się motyw sprawozdania finansowego za 2014 rok. Podpisał je pełniący jeszcze obowiązki dyrektora Andrzej Sapiński, obecny prezes, oraz nowa główna księgowa Teresa Jakubik. Zarząd województwa pomorskiego zatwierdził je w czerwcu 2015 roku. Tego samego dnia zarząd marszałkowski podjął uchwałę w sprawie ustalenia wskaźnika zadłużenia szpitala, co było wymagane przed komercjalizacją.

Śledztwo weszło w końcową fazę.

- Dysponujemy już opinią biegłych dotyczącą stanu przed przekształceniem szpitala w spółkę. Teraz czekamy na opinię biegłego księgowego na temat prawidłowości prowadzenia księgowości po przekształceniu. Ta opinia powinna być gotowa do końca sierpnia - informuje prokurator Jacek Korycki, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

- Decyzja o sposobie zakończenia śledztwa zapadnie we wrześniu. To nie jest prosta sprawa. Biegli zbadali i badają setki dokumentów. Oczekiwanie na wydanie opinii trwa więc długo.

Bogumiła Rzeczkowska

Dziennikarstwo jest moją pasją i sposobem na życie. Od wielu lat relacjonuję procesy sądowe i piszę o sprawach kryminalnych. Zaglądam też do usteckiego ratusza, by sprawdzić, co ważnego dzieje się w moim mieście. Jednak najbardziej lubię podróże w czasie, a moją ulubioną stacyjką jest Powojenna Ustka. Piszę o pierwszych ustczanach, o radosnych wydarzeniach, które tu się rozegrały, ale i o zapomnianych dramatach. Jestem wielbicielką starych fotografii, archiwaliów i oczywiście bibliotek cyfrowych, które przywracają pamięć i pozwalają, by przetrwała w następnych pokoleniach.          

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.