Przetarg na drogę 203 nierozstrzygnięty

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Surowiec
Bogumiła Rzeczkowska

Przetarg na drogę 203 nierozstrzygnięty

Bogumiła Rzeczkowska

Wciąż nie wiadomo, jaka firma uzyska zamówienie publiczne na rozbudowę drogi wojewódzkiej 203. Brakuje też pieniędzy.

W połowie lipca – po ośmiokrotnym przedłużaniu terminu otwarcia kopert – Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku poznał oferentów. Jednak wysokie ceny, jakich zażądali, przekraczają możliwości publicznego inwestora.

Na rozbudowę 12 kilometrów drogi wojewódzkiej nr 203 od granicy województwa do 
mostu na Słupi w Ustce Zarząd Dróg Wojewódzkich przeznaczył prawie 40,5 mln zł. Tymczasem po otwarciu kopert okazało się, że potencjalni wykonawcy zaoferowali ceny od 53,9 do 59,9 mln zł.

Teraz inwestor zwrócił się do oferentów o uzupełnienie ofert i jednocześnie szuka pieniędzy, by nie unieważniać przetargu. We własnej kieszeni i razem z Zarządem Województwa Pomorskiego.

– Poprosiliśmy oferentów, by do 8 sierpnia uzupełnili oferty. Decyzja zapadnie, gdy uzupełnienia do nas wpłyną – mówi Tomasz Miler, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.

A na pytanie o dodatkowe pieniądze odpowiada: Mamy i nie mamy, bo fizycznie na koncie ich nie ma, a obiecane są też pół na pół. Szukamy czegoś w naszym budżecie, ale czekamy na uzupełnienia ofert. Wicedyrektor twierdzi, że 
nie zawsze ceny ofert są wyższe niż zamawiający zamierza na inwestycję przeznaczyć.
– Nie ma reguły. W zeszłym roku po przetargach zostało nam 30 procent środków – przekonuje Tomasz Miler. – Jednak nigdy nie wiadomo, jak zachowa się rynek. Jest jak na giełdzie.

Do przetargu na remont drogi 203 stanęło tylko czterech oferentów. Wszyscy zaoferowali 16-miesięczny termin realizacji robót oraz ośmioletni okres gwarancji. Jednak różnica cen wyniosła kilka milionów złotych. Najmniej roboty oszacował pruszkowski Strabag – 53,9 mln zł. Konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego z Torunia z tczewskim Wantem złożyło ofertę w kwocie 56,9 mln zł, a warszawski Budimex – 58,7 mln zł. Konsorcjum Trakcja PRKiI z Warszawy z litewskim Akcine Bendrove „Kauno Tiltai” z Kowna wycenił prace na 59,9 mln zł.

Zakres zamówienia obejmuje poszerzenie drogi, budowę urządzeń i elementów związanych z bezpieczeństwem ruchu, m.in. zatok autobusowych, przejść dla pieszych, azylów, wysp, chodników i ścieżek rowerowych, barier ochronnych. Projekt przewiduje budowę obwodnicy miejscowości Zaleskie, budowę wiaduktu, przebudowę oświetlenia drogowego, skrzyżowań, zjazdów.

Bogumiła Rzeczkowska

Dziennikarstwo jest moją pasją i sposobem na życie. Od wielu lat relacjonuję procesy sądowe i piszę o sprawach kryminalnych. Zaglądam też do usteckiego ratusza, by sprawdzić, co ważnego dzieje się w moim mieście. Jednak najbardziej lubię podróże w czasie, a moją ulubioną stacyjką jest Powojenna Ustka. Piszę o pierwszych ustczanach, o radosnych wydarzeniach, które tu się rozegrały, ale i o zapomnianych dramatach. Jestem wielbicielką starych fotografii, archiwaliów i oczywiście bibliotek cyfrowych, które przywracają pamięć i pozwalają, by przetrwała w następnych pokoleniach.          

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.