Raport: Opona w prezydenckiej limuzynie pękła, bo była stara

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski/Polska Press
Damian Witek

Raport: Opona w prezydenckiej limuzynie pękła, bo była stara

Damian Witek

BOR wskazał winnych wypadku Andrzeja Dudy. Obwinia się ekipę mianowaną w czasach rządów PO-PSL. Miało dojść wtedy do licznych zaniedbań.

Szef BOR płk Andrzej Pawlikowski powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w siedzibie BOR w Warszawie, że winę za wypadek prezydenckiej limuzyny ponoszą poprzedni szefowie BOR: płk Krzysztof Klimek i gen. Marian Janicki. Jest tak dlatego, że wydali oni instrukcje użytkowania samochodu inne, niż zalecił producent auta.

– Po zdarzeniach z 4 marca 2016 r. wykazano, że instrukcja użytkowania samochodu z 2013 r., podpisana przez ówczesnego szefa BOR płk. Krzysztofa Klimka, jak i instrukcja użytkowania samochodu z 2009 r. wydana przez gen. Mariana Janickiego, są niezgodne z przepisami producenta samochodu BMW – powiedział płk Jacek Lipski, zastępca szefa BOR. Zdaniem pułkownika producent zalecił użytkować opony maksymalnie przez trzy lata, niezależnie od liczby przejechanych kilometrów.

Sprawdzane jest także ostatnie osiem lat działalności biura

Według opinii wiceszefa BOR gen. Janicki zaznaczył datę użytkowania opon na sześć lat, natomiast płk Klimek – na cztery lata. Obaj szefowie BOR nie dostosowali się zatem do instrukcji wydanych przez producenta samochodu. Dyspozycje wydane przez ówczesnych szefów BOR mogły stanowić zagrożenie dla osób podróżujących tym samochodem.

Sprawdzane jest także ostatnie osiem lat działalności biura, czyli okres rządów Platformy Obywatelskiej i PSL. – Dlatego poprawa sytuacji nie nastąpi z dnia na dzień, potrzeba czasu, żeby nadrobić te zaniedbania – dodał płk Lipski.

Ze strony polityków opozycji pojawiły się głosy, że rząd spycha odpowiedzialność za wypadek na poprzednią ekipę. Ich zdaniem winę ponosi Mariusz Błaszczak, szef resortu spraw wewnętrznych, ponieważ to on nadzoruje BOR. – Prezydent urzęduje od sierpnia, odpowiada zatem obecna ekipa BOR – skomentował sprawę w rozmowie z dziennikarzem Agencji Informacyjnej Polska Press Marcin Święcicki, poseł Platformy Obywatelskiej.

Autor: Damian Witek

Damian Witek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.