Razem zbudują osiem oczyszczalni

Czytaj dalej
Zbigniew Marecki

Razem zbudują osiem oczyszczalni

Zbigniew Marecki

Wczoraj oficjalnie rozpoczęła się wielka inwestycja w gminie Kobylnica, która niemal dokończy długoletni proces jej kanalizacji.

W poniedziałek w Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy odbyła się uroczystość podpisania umów dotyczących realizacji projektu związanego z budową kompleksowego systemu oczyszczania i odprowadzania ścieków na terenie gminy Kobylnica, w miejscowościach wyłączonych z systemu kanalizacyjnego Słupska.

Jak wynika z podpisanych umów, prace prowadzone będą w 9 miejscowościach. Całkowity koszt inwestycji to prawie 17 milionów złotych.

- Niezbędne pieniądze zebraliśmy w wyniku montażu finansowego, na który złożyły się środki naszej gminy, Wodociągów Słupsk, dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz kredytu - wylicza Leszek Kuliński, wójt Kobylnicy. W wyniku umowy kilku wykonawców do końca 2018 roku zbuduje osiem biologicznych oczyszczalni ścieków, wiejskie sieci kanalizacyjne, a nawet drogi (te ostatnie w Ścięgnicy).

Roboty już ruszyły w Zagórkach. W czerwcu wynajęte firmy rozpoczną także prace w Płaszewie, Zębowie, Runowie Sławieńskim, Słonowicach i Dobrzęcinie (dla tych dwóch wsi powstanie jedna oczyszczalnia ścieków) oraz w Bzowie i Wrzącej. Za budowę oczyszczalni ścieków w dwóch ostatnich miejscowościach odpowiadać będą Wodociągi Słupsk. W pozostałych przypadkach inwestorem będzie samorząd Kobylnicy.

- Oczyszczalnia biologiczna w każdej wsi będzie zakopana w ziemi. Nadzór nad nimi sprawować będą Wodociągi Słupsk. Tylko co jakiś czas trzeba będzie z nich wywieźć osad - zapowiada wójt Kuliński. W ramach inwestycji we wszystkich wsiach zostanie zbudowana sieć kanalizacyjna. Mieszkańcy będą wnosili tylko opłatę z tytułu wzrostu wartości ziemi w wysokości 1200 zł.

Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.