Reforma edukacji w powiecie sławieńskim. Jak przebiegła?

Czytaj dalej
Fot. archiwum polskapress
Wojciech Kulig

Reforma edukacji w powiecie sławieńskim. Jak przebiegła?

Wojciech Kulig

Nowy rok szkolny 2017/2018 rozpoczął się bardzo dynamicznie. Trwa proces wygaszania gimnazjów. Jak to wygląda w naszym powiecie?

Nowy rok szkolny to między innymi powolne wygaszanie gimnazjów, które z edukacyjnej mapy Polski znikną całkowicie w 2019 roku. W tym roku w Gimnazjum Miejskim w Sławnie jest 9 oddziałów uczniów klas drugich i trzecich. Łącznie 194 uczniów.

Za dwa lata do budynku gimnazjum przeniesiona zostanie najpewniej Szkoła Podstawowa nr 1 z ulicy Kossaka. Dyrekcja Gimnazjum Miejskiego informuje, że jej nauczyciele uzupełniają etaty w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 3, gdzie przejęli wszystkie wolne godziny. Dzięki temu w tym roku nikt z nauczycieli nie został zwolniony.

Dwie osoby pracują w niepełnym wymiarze, a jedna poszła na świadczenia kompensacyjne.

- Nasza szkoła powoli zostanie wygaszona. Za rok będziemy mieli tutaj tylko pięć oddziałów klas trzecich. Na tym szkoła zakończy swoją działalność - mówi nam Henryk Kudźma, dyrektor Gimnazjum Miejskiego w Sławnie.

W 2019 roku lub jeszcze wcześniej radni miasta zadecydują , co stanie się z budynkiem po byłym gimnazjum. Podobnie sytuacja przedstawia się w Miejskim Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza w Darłowie. Szkoła zakończy swoją działalność z dniem 31 sierpnia 2019 roku. W tym roku szkoła kształci 9 oddziałów uczniów, w tym 164 gimnazjalistów. Przez dwa lata placówka będzie udostępniać budynek Miejskiego Gimnazjum uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Żołnierza WOP. Z kolei w gminie Malechowo gimnazjum zostało przekształcone w Szkołę Podstawową z klasami gimnazjalnymi.

Przypomnijmy, że wcześniej władze gminy zastanawiały się nad funkcjonowaniem tylko trzech szkół podstawowych. Ostatecznie zdecydowano, że powstanie w miejsce gimnazjum czwartej szkoły podstawowej w połączeniu z przedszkolem będzie najlepszym rozwiązaniem.

- Obecnie mamy siedem klas gimnazjalnych, jedną klasę czwartą i jedną klasę pierwszą szkoły podstawowej. Nauczyciele są przygotowani do pracy z tymi uczniami - mówi Piotr Chylarecki, dyrektor szkoły w Malechowie, który zaznacza, że w tym roku nie będzie zwolnień nauczycieli.

Szkoła w ostatnim czasie pozyskała dużo pieniędzy na remonty z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przyznano m.in. 60 tysięcy złotych na remont łazienek.W gminie Postomino gimnazja funkcjonują w szkołach podstawowych jako oddziały gimnazjalne. Taka sama sytuacja jest w gminie Darłowo i Sławno, gdzie nie ma już zespołów szkół, a są szkoły podstawowe.

Wojciech Kulig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.