Wojciech Kulig

Reforma oświaty. Jaka przyszłość szkół w powiecie sławieńskim?

Reforma oświaty. Jaka przyszłość szkół w powiecie sławieńskim? Fot. archiwum polskapress
Wojciech Kulig

Rozpoczęły się debaty związane z wchodzącą niebawem w życie ustawą o zmianie w systemie oświaty. Władze gmin mają nowe pomysły.

W ciągu ostatnich tygodni w powiecie sławieńskim władze gmin zorganizowały kilka spotkań, na których rozważano warianty zmian w obecnej sieci szkół.

Jedna z najtrudniejszych sytuacji jest w Gimnazjum w Malechowie, którego dyrekcja od kilku miesięcy informuje, że pracowników placówki dotkną zwolnienia. Na środowym spotkaniu wójt gminy Malechowo zaproponował jednak ciekawe rozwiązanie problemu.

- Przeprowadziłem wiele rozmów na ten temat. W optymistycznej wersji pojawiła się koncepcja utworzenia czwartej szkoły podstawowej. Ze względów społecznych będę jednak przekonywał, że jest to dobre rozwiązanie - mówi Radosław Nowakowski, wójt gminy Malechowo.

To na razie wstępny plan na uratowanie gimnazjum w Malechowie, a wójt podkreśla, że dyrekcje w innych szkołach będą musiały równoważyć etaty, z tego względu, że we wszystkich placówkach będzie mniej uczniów. Jak informują władze gminy jest to jedno z racjonalnych wyjść, dzięki którym zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zyskają.

Niestety, pod względem ekonomicznym gmina na pewno nie zyska.

- Gimnazjum w Malechowie ma naprawdę dobrą kadrę. Gdybyśmy zwolnili tych pracowników byłaby to wielka szkoda dla nas wszystkich - dodaje Radosław Nowakowski.

Ostateczna decyzja ma zapaść być może już na koniec stycznia podczas sesji rady gminy Malechowo. Podobne spotkanie miało miejsce w Darłowie, gdzie zebrał się zespołu do spraw wdrożenia reformy oświaty na terenie miasta Darłowo.

Rozpatrywano dwa warianty utworzenia 8-klasowej szkoły podstawowej. Pierwsza wersja to stworzenie w obecnym budynku gimnazjum starszej klasy Szkoły Podstawowej nr 3. Innym pomysłem jest utworzenie na bazie budynku gimnazjalnego zupełnie nowej podstawówki w Darłowie.

Jak udało się nam ustalić, pierwsza koncepcja zyskała zdecydowanie większe zrozumienie, bo wiąże się z mniejszymi zmianami - po małych uzupełnieniach w obecnym budynku gimnazjum można bez większych nakładów prowadzić nauczanie nastolatków. Usłyszeliśmy również, że pomysł ten zyskał akceptację rodziców, ponieważ utrzymane byłoby nauczanie jednozmianowe.

Podczas zebrania członkowie darłowskiego zespołu stwierdzili jednoznacznie, że sprawy związane z pracownikami są pierwszoplanowe. Decyzje o obwodach szkół radni rady miejskiej podejmą do końca marca, ale najpierw będzie musiało się wypowiedzieć Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty.

W związku z reformą w marcu zapowiadany jest strajk nauczycieli.

Wojciech Kulig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.