Rewolucja PiS pożera sondażowe poparcie [sondaż]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Jacek Deptuła

Rewolucja PiS pożera sondażowe poparcie [sondaż]

Jacek Deptuła

PiS traci przewagę w pięciu województwach, Andrzeja Dudę goni Donald Tusk, a prawie połowa Polaków twierdzi, że PiS osłabiło pozycje Polski w Unię.

Takie wnioski płyną z sondażu „Polski” i 17 dzienników Polska Press - w tym „Pomorskiej” oraz Ośrodka Badawczego Dobra Opinia. Badanie realizowano od 30 marca do 3 kwietnia na reprezentatywnej próbie obejmującej w każdym regionie 500 osób. Wielkość próby dla Polski wyniosła 8 000 respondentów.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w okresie realizacji sondażu, w całym kraju wygrałoby PiS. Rezultat 34,3 procent dla partii Jarosława Kaczyńskiego jest słabszy od tego z elekcji 2015 roku o 3,2 procent.

Lekko do góry podskoczyła w kraju Platforma - z 24 do 26,2 procent aktualnie. Swój wynik poprawiła także .Nowoczesna (10,8 procent wobec 7,6 z wyborów), ale jednocześnie formacja Ryszarda Petru zaliczyła gigantyczny spadek w porównaniu z odczytem z października 2016 roku, kiedy w sondażu Polska Press Grupy i Dobrej Opinii osiągnęła 17,5 procent.

Stabilny elektorat zbudował wokół siebie ruch KUKIZ’15. To obecnie 9,8 procent. Swoje biorą też ludowcy - PSL może liczyć na 5,2 procent głosów.

W Sejmie znalazłby się jeszcze SLD z wynikiem 5,5 procent.

Sondaż wyborczy
Create bar charts

U nas wygrywa Platforma

W naszym regionie PO powoli odrabia straty - półtora roku temu PiS uzyskał 32,6 proc., a PO o 6 proc. mniej. Teraz na czoło wysunęła się PO (29,7 proc.) i tuż za nią PiS (28,8). Notowania .Nowoczesnej wzrosły o ponad 5 proc., a o 3 punkty PSL. Kukiz’15 i SLD zajmują kolejne miejsca z wynikiem 7 - 8 proc. W regionie coraz wyraźniej popierana jest opozycja. Trend wskazujący na spadek popularności PiS widać już w pięciu - oprócz naszego - województwach: Pomorskiem, Łódzkiem, Wielkopolskiem, Lubuskiem i Dolnośląskiem (1,5 roku temu PO wygrało tylko w Pomorskiem). Ściana wschodnia jest nadal bastionem PiS z Podkarpaciem na czele.

Największym poparciem cieszy się PiS wśród wyborców w wieku 30 - 44 lata oraz powyżej 60 lat. Natomiast co trzeci mieszkaniec regionu w wieku 30 - 59 lat oddałby głos na PO.

Duda u nas drugi?

Zapytano też respondentów, na kogo zagłosowaliby dziś w przypadku elekcji prezydenckiej. Faworytem w kraju wciąż jest urzędujący na tym stanowisku Andrzej Duda - 37,4 procent. Jego rywalem w drugiej turze byłby Donald Tusk - 25,8 procent. 11,1 procent respondentów zadeklarowało, iż poparłoby bezpartyjnego prezydenta Słupska Roberta Biedronia. Czarny koń wyborów prezydenckich z 2015 roku Paweł Kukiz otrzymałby 9,5 procent głosów - tyle, co jego ruch.

Rewolucja PiS pożera sondażowe poparcie [sondaż]

Ogromnym zaskoczeniem okazały się wyniki sondażu prezydenckiego w regionie. Gdyby elekcja odbyła się w tych dniach, prezydentem zostałby Donald Tusk z 36 proc., Andrzej Duda przegrałby dosłownie o włos.

W regionie ponad 52 proc. jest przekonanych, że rządy PiS znacznie osłabiły pozycję Polski w Europie.

Tylko co piąty wyborca, czyli twardy elektorat PiS, jest zdania, że wzmocniliśmy w Unii pozycję. W skali kraju osłabienie Polski w UE deklaruje 47,8 procent respondentów.

Sondaż wyborczy 2
Create your own infographics

Obietnice, obietnice...

Zapytaliśmy także o to, czy po półtora roku sprawowania władzy rząd PiS spełnia obietnice przedwyborcze. Wynik może wprawić w zakłopotanie partię rządzącą. Ponad połowa respondentów regionu negatywnie ocenia spełnianie przez PiS obietnic (w kraju - 40,2 procent), a tylko 35 proc. pozytywnie (w kraju 38,3 procent).

Sondaż wyborczy
Create your own infographics

Zapytaliśmy także, jak wyborcy oceniają radykalne zmiany w sądownictwie, których autorem jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Niemal połowa jest przekonana, że nie chodzi o reformę tylko podporządkowanie sędziów i całego wymiaru sprawiedliwości politykom (w kraju - 42,4 proc.). Natomiast 35,8 proc. jest zdania, że dojdzie do rzeczywistego usprawnienia polskiego wymiaru sprawiedliwości ( w kraju - 28,3 procent). Niemal co piąty respondent nie potrafi ocenić pracy ministra sprawiedliwości.

Jacek Deptuła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.