Rowerzyści obok pieszych

Na ul. Szczecińskiej, w okolicach wiadoktu, po jednej stronie znajduje się ciąg pieszo-jezdny. Fot. Krzysztof Piotrkowski Na ul. Szczecińskiej, w okolicach wiadoktu, po jednej stronie znajduje się ciąg pieszo-jezdny.

Mieszkańcy twierdzą, że rowerzyści wciąż nie wiedzą, jak jeździć ulicami i kiedy mogą wjechać na chodnik. - Kilka dni temu omal nie zostałam potrącona, idąc chodnikiem - mówi czytelniczka.

Pani Teresa, czytelniczka ze Słupska, narzeka na rowerzystów, którzy w dużej liczbie w ostatnich dniach pojawili się na ulicach i chodnikach. - Wielu z nich najwyraźniej nie zna przepisów - twierdzi kobieta. - Od tego, żeby po niej jeździć, jest jezdnia. Natomiast na chodniku się chodzi. To niby prosta zasada, ale dla wielu rowerzystów chyba zbyt skomplikowana.

Jak twierdzi, nie jest przeciwniczką rowerzystów na chodnikach, pod warunkiem jednak, że nie stanowią oni zagrożenia dla pieszych. - Kilka dni temu szłam pod wiaduktem między ulicami Tuwima i Szczecińską. Gdy byłam na wysokości komisu samochodowego, nadjechało z przeciwnego kierunku kilka osób na rowerach. Wszyscy jechali bardzo szybko i to piesi musieli ustępować miejsca ludziom na rowerach. Tak chyba być nie powinno. Jeśli więc rowerzyści pojawiają się na chodnikach,
to bezwzględne pierwszeństwo powinni tam mieć piesi.

Sebastian Michałowski, miejski inżynier ruchu, przypomina o zasadach poruszania się na chodnikach.- Jeśli jest wyznaczona ścieżka rowerowa bądź ciąg pieszo-rowerowy, rowerzyści mają obowiązek poruszać się właśnie nią. W przeciwnym wypadku powinni poruszać się jezdnią - mówi Sebastian Michałowski.- Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jedziemy z dzieckiem
do siódmego roku życia i gdy panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Wówczas możemy jeździć chodnikiem również w wypadku, gdy nie ma tam ścieżki. Dodaje też, że w miejscu, o którym informuje nasza czytelniczka, rowerzystów nie powinno być, ponieważ po drugiej stronie ulicy, od strony PGK, znajduje się ciąg pieszo--rowerowy. - W tym roku pasy dla rowerzystów
przy jezdni powstaną na ulicach Szafranka i Aluchny Emelianow - zapowiada miejski inżynier ruchu. - Planowana jest również budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Westerplatte, od ulicy Hubalczyków do granic miasta, który połączy się z ciągiem pieszo-rowerowym w Głobinie.

Po konsultacjach jest już projekt budowy ścieżki rowerowej na fragmencie ul. Zaborowskiej, trwają konsultacje dotyczące budowy drogi rowerowej od ul. Piłsudskiego do Zaborowskiej, a także pasów rowerowych na ul. Zygmunta Augusta. W planach jest również wydzielenie ścieżki dla cyklistów przy ul. Legionów Polskich oraz ciągu pieszo-rowerowego na ul. Braci Staniuków.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.