Równość – wyzwanie na słupskiej uczelni

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Capar
Monika Zacharzewska

Równość – wyzwanie na słupskiej uczelni

Monika Zacharzewska

O równości, gender, wykluczeniu rozmawia się na Akademii Pomorskiej w Słupsku.

– Edukacja równościowa to temat bardzo silnie związany z ideą demokracji – podkreślał, otwierając II Ogólnopolską Konferencję Naukową „Edukacja równościowa – wyzwania, potrzeby możliwości”, prof. Mirosław Patalon, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Akademii Pomorskiej w Słupsku.

– O idei demokracji słyszymy sporo, i o tym, że o raz zdobytą wolność trzeba cały czas walczyć. O równość też musimy walczyć. Spójrzmy choćby na Stany Zjednoczone, kraj, który szczyci się demokracją, a w którym o równość wciąż trzeba walczyć.

Na konferencję zaproszono naukowców z kilku ośrodków akademickich w kraju. Przez dwa dni rozmawiają oni m.in. o edukacji równościowej w różnych krajach, o idei równości na przestrzeni lat, o pojęciu równości, o mowie nienawiści, sytuacji młodzieży LGBT w Polsce, sposobach zapobiegania wykluczeniu w różnych państwach europejskich.

– Zdecydowaliśmy się na 
zorganizowanie takiej konferencji, bo problem równości i nierówności ma różne oblicza, często zastępowane jałowymi sporami bez zastanawiania się nad prawdziwym znaczeniem nierówności i nieoczywistym definiowaniem równości – mówi prof. Lech Witkowski, filozof z Akademii Pomorskiej. – Ja chcę zwrócić na to szczególną uwagę, m.in. na to, że w języku poprawności politycznej wolno nam mówić np. tylko o mądrych inaczej, a już nie o głupich. Zwracam też uwagę, że 
fałszywa pochwała równości eliminuje często w dyskusji mówienie o autorytetach.

W konferencji biorą udział zarówno naukowcy, przedstawiciele różnorakich fundacji, jak i studenci.

– Mam nadzieję, że młodzież usłyszy dzięki temu, że problematyka równości nie może być postrzegana czarno--biało, że ta problematyka ma swoje pułapki. Tę konferencję robimy też przecież również dla sojuszu międzypokoleniowego – podkreśla prof. Lech Witkowski.

Oprócz sesji plenarnych, w trakcie dwudniowej konferencji na Akademii Pomorskiej jej uczestnicy biorą też udział w warsztatach, m.in. na temat mowy nienawiści w świetle prawa czy o tym, jak mówić, nie dyskryminując nikogo.

Dodatkowym wydarzeniem w trakcie konferencji jest organizowana przez słupską bibliotekę publiczną tzw. żywa biblioteka. To w jej ramach uczestnicy mogli wczoraj spotkać się twarzą w twarz z przedstawicielami mniejszości – osobami homoseksualnymi, innych narodowości lub wyznań i porozmawiać o stereotypach, w jakich ich się postrzega.

Ponadto w uczelnianej kawiarni odbyła się promocja książki „Rodzice wyjdźcie z szafy” oraz otwarte spotkanie z rodzicami osób LGBT.

Monika Zacharzewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.