Rozpoczął się remont ratusza. Jakie prace wykonają? [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Aleksander Radomski

Rozpoczął się remont ratusza. Jakie prace wykonają? [wideo]

Aleksander Radomski

Rozpoczął się remont słupskiego ratusza. Naprawiana ma być głównie elewacja.

W poniedziałek słupski ratusz zamienił się w plac budowy. Rozpoczęła się długo wyczekiwana modernizacja zabytkowego budynku urzędu miejskiego przy placu Zwycięstwa.

- Prace obejmują renowację elewacji - mówi Iwona Wójcik, sekretarz miasta. - Również renowację wejścia głównego oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Od strony dziedzińca będziemy remontować i odnawiać to, co przez wiele lat uległo zniszczeniu przez czynniki atmosferyczne. Musimy zabezpieczyć przed wilgocią i mrozem pomieszczenia w środku budynku. Wówczas będziemy mogli przystąpić do dalszych prac.

Słupski ratusz ma już 116 lat

Ale prace oprócz głównej siedziby władz miasta toczyć mają się też w tzw. małym ratuszu. Tu zakres prac jest dużo mniejszy i obejmuje taras i wentylację w piwnicy. Koszt obu remontów to 1,4 miliona złotych, a termin realizacji wyznaczono do końca listopada.
Jak oszacowano na pełnowymiarowe remonty potrzeba około 15 milionów złotych. Aktualne prace to więc tylko część z obszerniejszego zakresu potrzeb. Roboty mają być kontynuowane w przyszłym roku.

Fakty ratuszowe

Władze miasta podkreślają, że dużych prac remontowych budynek nie przechodził. Jak zauważa wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka, w ratuszu są takie pomieszczenia, w których trudno pracować. Jest zimno, a cienkie ściany wymagają ocieplenia. Nie jest to jednak możliwe przy użyciu tradycyjnej technologii z uwagi na to, że ratusz to obiekt zabytkowy. Wielomilionowy zakres prac należy też rozłożyć na raty, a modernizację rozpisać na etapy. Oczywiście spięte z możliwościami budżetowymi miasta. Aktualny remont, choć potrzebny, jest tylko fasadowy.

Aleksander Radomski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.