Rozpoczął się remont ratusza. Jakie prace wykonają? [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Aleksander Radomski

Rozpoczął się remont ratusza. Jakie prace wykonają? [wideo]

Aleksander Radomski

Rozpoczął się remont słupskiego ratusza. Naprawiana ma być głównie elewacja.

W poniedziałek słupski ratusz zamienił się w plac budowy. Rozpoczęła się długo wyczekiwana modernizacja zabytkowego budynku urzędu miejskiego przy placu Zwycięstwa.

- Prace obejmują renowację elewacji - mówi Iwona Wójcik, sekretarz miasta. - Również renowację wejścia głównego oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Od strony dziedzińca będziemy remontować i odnawiać to, co przez wiele lat uległo zniszczeniu przez czynniki atmosferyczne. Musimy zabezpieczyć przed wilgocią i mrozem pomieszczenia w środku budynku. Wówczas będziemy mogli przystąpić do dalszych prac.

Słupski ratusz ma już 116 lat

Ale prace oprócz głównej siedziby władz miasta toczyć mają się też w tzw. małym ratuszu. Tu zakres prac jest dużo mniejszy i obejmuje taras i wentylację w piwnicy. Koszt obu remontów to 1,4 miliona złotych, a termin realizacji wyznaczono do końca listopada.
Jak oszacowano na pełnowymiarowe remonty potrzeba około 15 milionów złotych. Aktualne prace to więc tylko część z obszerniejszego zakresu potrzeb. Roboty mają być kontynuowane w przyszłym roku.

Fakty ratuszowe

Władze miasta podkreślają, że dużych prac remontowych budynek nie przechodził. Jak zauważa wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka, w ratuszu są takie pomieszczenia, w których trudno pracować. Jest zimno, a cienkie ściany wymagają ocieplenia. Nie jest to jednak możliwe przy użyciu tradycyjnej technologii z uwagi na to, że ratusz to obiekt zabytkowy. Wielomilionowy zakres prac należy też rozłożyć na raty, a modernizację rozpisać na etapy. Oczywiście spięte z możliwościami budżetowymi miasta. Aktualny remont, choć potrzebny, jest tylko fasadowy.

Aleksander Radomski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.