Bogumiła Rzeczkowska

Rusza darmowa komunikacja miejska w Ustce

Słupski PKS będzie woził nieodpłatnie ustczan i turystów. Pasażerowie nieuprawnieni będą musieli kupić bilet Słupski PKS będzie woził nieodpłatnie ustczan i turystów. Pasażerowie nieuprawnieni będą musieli kupić bilet
Bogumiła Rzeczkowska

W poniedziałek Ustka podpisze umowę ze słupskim PKS-em, dotyczącą nieodpłatnej komunikacji. Przewoźnik będzie obsługiwał w sezonie dwie linie, ale nie wszyscy pojadą za darmo.

W tym roku Ustka wprowadziła pilotażowo bezpłatną komunikację. Jednak nie do końca możną ją nazwać darmową dla wszystkich.

Na dopłatę do komunikacji miasto przeznaczyło 250 tys. zł. W przetargu za obsługę dwóch linii i 21 przystanków niższą cenę dał słupski PKS - ponad 219, 1 tys. zł. Nord Express - prawie 249,9 tys. zł.

„Dopłata z tytułu utraconych przychodów z biletów z powodu honorowania uprawnień do bezpłatnych przejazdów dla mieszkańców Ustki i turystów uiszczających opłatę uzdrowiskową w przejazdach po mieście Ustce” - tak skonstruowany przetarg oznacza, że firma wozi za darmo uprawnionych pasażerów, za których przewozy płaci miasto. Resztę osób przewoźnik wozi według cennika.

- Umowa zostanie podpisana 9 lipca i od tego czasu PKS ma trzy dni na uruchomienie komunikacji - mówi Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza. - Autobusy wyruszą na trasy najpóźniej 12 lipca, a zgodnie z umową będą wozić pasażerów przez 77 dni. Przygotowujemy ulotki z rozkładami, które będzie można otrzymać w informacji turystycznej, w ratuszu, w sklepach, przychodniach. Przejazdy będą nieodpłatne dla mieszkańców Ustki oraz turystów, którzy opłacają opłatę uzdrowiskową. Także dla osób niepełnosprawnych.

Ustczanie mogą jeździć na dowód osobisty. Jeśli mają w nim nieustecki adres, a mieszkają w Ustce, albo jeśli mają nowy dowód bez adresu, bilet dostaną od ręki w biurze ewidencji ludności w ratuszu.

Dzieci i młodzież będą jeździć bezpłatnie z rodzicami uprawnionymi do darmowych przejazdów lub na legitymację szkolną z usteckim adresem. Z bezpłatnych przejazdów skorzystają też osoby niepełnosprawne (bez względu na adres zamieszkania), ale muszą mieć przy sobie legitymację. Natomiast turyści muszą przedstawić kwitariusz na dowód, że zapłacili opłatę uzdrowiskową lub kartę turysty.

Autobusy będą zatrzymywać się na 21 przystankach - tych istniejących od dawna i tych, które powstały w związku z utworzeniem komunikacji miejskiej. Dojadą do ulicy Kolorowej, Wczasowej, Kopernika, Chopina, Dunina, Na Wydmie, do Lędo-wa. Linie będą się krzyżowały, co ma ułatwić przesiadki.

- Uruchomienie komunikacji ma charakter pilotażowy - dodaje Eliza Mordal. - Jeżeli system spełni nasze oczekiwania, będziemy analizować możliwości jego dalszego funkcjonowania. Z uwagi na małe szerokości jezdni w centrum miasta jedną z linii obsługiwał będzie minibus posiadający od 12 do 35 miejsc siedzących. Drugim pojazdem będzie pełnowymiarowy autobus. Autobusy będą kursować nie rzadziej niż co 60 minut, w godzinach od 60 do 20 w dni powszednie, niedziele i święta. Pojazdy będą jednolicie oznakowane, także naklejkami identyfikującymi miasto Ustka.

Bogumiła Rzeczkowska

Dziennikarstwo jest moją pasją i sposobem na życie. Od wielu lat relacjonuję procesy sądowe i piszę o sprawach kryminalnych. Zaglądam też do usteckiego ratusza, by sprawdzić, co ważnego dzieje się w moim mieście. Jednak najbardziej lubię podróże w czasie, a moją ulubioną stacyjką jest Powojenna Ustka. Piszę o pierwszych ustczanach, o radosnych wydarzeniach, które tu się rozegrały, ale i o zapomnianych dramatach. Jestem wielbicielką starych fotografii, archiwaliów i oczywiście bibliotek cyfrowych, które przywracają pamięć i pozwalają, by przetrwała w następnych pokoleniach.          

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.