Rządowy program Mieszkanie Plus nie dla ulicy Długiej w Słupsku

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Grzegorz Hilarecki

Rządowy program Mieszkanie Plus nie dla ulicy Długiej w Słupsku

Grzegorz Hilarecki

Mieszkania z rządowego programu powstaną w podsłupskich Kępicach. A słupskie plany nagle trafiły na odmowę banku.

Rządowy program Mieszkanie Plus to budowa mieszkań na wynajem, w którym wynajmujący mogą dojść do własności lokalu. Program ogłoszony przez premier Beatę Szydło jest już realizowany w wielu miastach. Są takie, gdzie mieszkania już się buduje. Z 14 miastami podpisano już umowy inwestycyjne, a z 59 listy intencyjne. Na przykład Kępice utworzyły w czerwcu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego spółkę celową, która zajmie się budową domów w ramach programu. Zadaniem nowego podmiotu będzie budowa trzech budynków wielorodzinnych i dwóch usługowo-mieszkalnych w Kępicach.

- Jesteśmy drugą spółką celową w Polsce, która dzięki Funduszowi Municypalnemu zbuduje mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Jako pierwszy taką spółkę powołał Jarocin - mówiła nam w czerwcu burmistrz Kępic Magdalena Gryko.

Tymczasem słupski projekt skorzystania z rządowego programu napotkał nieoczekiwane dla władz miasta trudności.

- Mając na uwadze potrzeby mieszkaniowe mieszkańców naszego miasta, poszukujemy rozwiązań, które w warunkach ograniczonej wielkości środków budżetowych pozwolą na ich zaspokojenie. Zainteresowaliśmy się więc programem rządowym - tłumaczy wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Władze miasta konsultowały się z innymi samorządami oraz na początku roku nawiązały kontakt z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który w ramach rządowego programu zajmuje się realizacją inwestycji.

Miasto wskazało, że chciałoby mieszkania na wynajem budować na rewitalizowanym obszarze ul. Długiej, Płowieckiej i Jaracza. Co początkowo zostało przez bankowców dobrze ocenione, bo uznano te tereny za atrakcyjne pod tego typu budownictwo. Podpisano więc list intencyjny. Wymieniano dokumenty i nieoczekiwanie w lipcu bank zawiadomił władze, że jego zdaniem inwestycja na tym obszarze byłaby nieefektywna ekonomicznie.

- Nie poddajemy się, nadal chcemy współpracować z BGK w tej sprawie - zapewniła nas wczoraj wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Jednocześnie zaznaczając, że nie widzi tu zadanego politycznego podtekstu, np. że Słupsk pod rządami Roberta Biedronia ma pod górkę w pozyskiwaniu środków centralnych.

W sprawie programu Mieszkanie Plus interpelację złożyła radna PiS Anna Mrowińska, pytając, czy w tej sprawie miasto podjęło odpowiednie działania?

Z odpowiedzi wynika, że wiele, ale sukcesu na razie nie ma.

Grzegorz Hilarecki

Mieszkam w Słupsku i o nim piszę. Samorząd, inwestycje nie mają dla mnie tajemnic. Pasje mam trzy: rodzina, sport i historia. Nie cierpię polityki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.