Rzecznik praw pacjenta: zakaz opłat za TV w szpitalach

Czytaj dalej
Magdalena Olechnowicz

Rzecznik praw pacjenta: zakaz opłat za TV w szpitalach

Magdalena Olechnowicz

Szpital nie może od chorego żądać opłat za czajnik, szafę czy telewizor - tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Tymczasem w słupskim szpitalu telewizory w salach chorych są na monety. Sprawdziliśmy, czy to zgodne z prawem.

W wyroku z 28 września 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny kolejny raz potwierdził zasadność decyzji wydanej przez rzecznika praw pacjenta w przedmiocie uznania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Na oddziale rehabilitacyjnym jednego ze szpitali na Pomorzu pobierano od pacjentów dodatkowe opłaty za korzystanie z wyposażenia placówki, tj. szafy, telewizora oraz czajnika. Powyższe praktyki naruszały prawo pacjentów do godności. Dlatego rzecznik praw pacjenta stanowczo sprzeciwił się bezprawnie pobieranym opłatom.

Szpital ten zobowiązywał również pacjentów do zabierania ze sobą leków przyjmowanych na stałe w oryginalnych opakowaniach na cały okres pobytu w placówce. Te praktyki rzecznik praw pacjenta uznał za ograniczające prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych. Tym samym Naczelny Sąd Administracyjny, potwierdził, że szpital ma obowiązek zapewnić hospitalizowanym pacjentom wszystkie niezbędne leki, w tym także te przyjmowane na choroby przewlekłe. Wyrok sądu jest ostateczny.

Tymczasem w salach chorych w słupskim szpitalu, aby obejrzeć telewizję, pacjenci muszą wrzucić monety. O wyjaśnienie poprosiliśmy Monikę Zacharzewską, rzecznika prasowego słupskiego szpitala.

- Odbiorniki telewizyjne są własnością firmy zewnętrznej i to ona pobiera opłaty za korzystanie z nich, a nie szpital - mówi Monika Zacharzewska.

Okazuje się, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku odnosi się do pobierania dodatkowym opłat od pacjentów za korzystanie z wyposażenia, którego właścicielem jest podmiot leczniczy, czyli szpital. A w salach chorych w szpitalach często telewizory są montowane przez firmy zewnętrzne i pacjent musi zapłacić, by móc z nich korzystać.

Magdalena Olechnowicz

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Obywatel

zakaz opłat za TV w szpitalach. znajduje się w tej chwili w szpitalu w kędzierzynie koźle prawie w każdej sali jest telewizor LCD 20cali ale jest tylko żeby oglądać trzeba wrzucić 2zl za godzinę. Co jest najlepsze ze na skrzynce pisze wyraźnie TELEWIZJA SZPITALNA niby nie mogą pobierać opłat a dalej to robią, płacimy podatki a za parking i telewizję szpitalna musimy osobno płacić

Macho

Czy te szpitale w ogóle przez kogoś są nadzorowane? Co to znaczy, że jakaś firemka trzepie kasę na biednych pacjentach w państwowym szpitalu za TV? Z kim dzielą "zyski"? Tu nie Rzecznik jest potrzebny, ale CBA!

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.