Sąd wydał lęborczanina ściganego przez prokuraturę niemiecką

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Capar
Bogumiła Rzeczkowska

Sąd wydał lęborczanina ściganego przez prokuraturę niemiecką

Bogumiła Rzeczkowska

Sąd Okręgowy w Słupsku przekazał prokuraturze w Passau Mateusza A., ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania

Postanowienie nie jest prawomocne, ale na dobrowolne wydanie do Niemiec zgodził się sam podejrzany. 25-letni Mateusz A. został zatrzymany przez lęborskich funkcjonariuszy 8 maja w nocy. Był poszukiwany przez niemieckie organa ścigania.

Najpierw słupski Sąd Okręgowy zastosował wobec niego areszt na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, a we wtorek odbyło się posiedzenie w sprawie przekazania ściganego do Niemiec. Według ustaleń prokuratury w niemieckim Passau Mateusz A. włamał się tam do różnych obiektów handlowych i ukradł towar na łączną kwotę ponad 52,5 tysiąca euro.

– Z zarzutów wynika, że czynu tego dokonał z nieustalonymi osobami z 16 na 17 kwietnia 2015 roku – referował sędzia Jacek Żółć. – Włamał się do sklepu obuwniczego, skąd zabrał 135 par butów, a później ze sklepu z modą męską wyniósł towar i gotówkę.

Wcześniej Mateusz A. był karany przez Sąd Rejonowy w Lęborku na karę ograniczenia wolności. Nakazane przez sąd prace społeczne wykonał.

– Wyrażam zgodę na wydanie mnie niemieckim organom ścigania – powiedział Mateusz A. Dodał, że ewentualną karę pozbawienia
wolności chciał-by odbywać w Niemczech. Sąd jednak przekazał go Niemcom pod warunkiem, że zostanie odesłany do Polski po zakończeniu postępowania.

Bogumiła Rzeczkowska

Dziennikarstwo jest moją pasją i sposobem na życie. Od wielu lat relacjonuję procesy sądowe i piszę o sprawach kryminalnych. Zaglądam też do usteckiego ratusza, by sprawdzić, co ważnego dzieje się w moim mieście. Jednak najbardziej lubię podróże w czasie, a moją ulubioną stacyjką jest Powojenna Ustka. Piszę o pierwszych ustczanach, o radosnych wydarzeniach, które tu się rozegrały, ale i o zapomnianych dramatach. Jestem wielbicielką starych fotografii, archiwaliów i oczywiście bibliotek cyfrowych, które przywracają pamięć i pozwalają, by przetrwała w następnych pokoleniach.          

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.