Sądeczanin bez zarzutu za zniewagę prezydenta. Udostępnił cudzy żart [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Alicja Fał[email protected]

Sądeczanin bez zarzutu za zniewagę prezydenta. Udostępnił cudzy żart [wideo]

Alicja Fał[email protected]

Prokuratura na razie nie zarzuciła nastolatkowi znieważenia prezydenta RP. Dostał jednak zarzut kierowania gróźb karalnych do osoby, która doniosła.

- To nie ja jestem autorem filmu. Ja go tylko udostępniłem na Facebooku. Wydawał się mi śmieszny i zrobiłem to dla żartu - tłumaczy się Łukasz O., licealista z Nowego Sącza. - Nie zdawałem sobie sprawy z konsekwencji mojego czynu.

Chłopak udostępnił w internecie klip, którego tytuł sugeruje, że prezydent RP ukradł kwiaty spod pomnika i był pijany.

Wczoraj prokurator przesłuchał 17-latka. Chłopak usłyszał zarzut kierowania gróźb karalnych, za co grozi nawet do dwóch lat więzienia. - W komentarzach pod klipem miał grozić śmiercią osobie, która na niego doniosła na policję - mówi Waldemar Starzak, prokurator rejonowy w Nowym Sączu.

- Nastolatek przyznał się do winy i wyraził skruchę. Na Facebooku przeprosił wszystkich, których film obraził, także prezydenta. Licealista złożył wniosek o warunkowe umorzenie postępowania w sprawie o groźby karalne. Czy usłyszy zarzut znieważenia głowy państwa, zależeć będzie od opinii biegłych, którzy badają twarde dyski jego komputera. Mają ustalić, czy Łukasz jest autorem nagrania, czy tylko je udostępnił.

Śledztwo sądeckiej prokuratury spotkało się z falą krytyki warszawskich polityków PiS. Marek Magierowski, szef biura prasowego Andrzeja Dudy, oświadczył, że Kancelaria Prezydenta nie wpływa na działania prokuratury. Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, chce od prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta wyjaśnień poczynań śledczych.Szef sądeckiej prokuratury podkreśla, że do przeszukania mieszkania nie doszło, bo chłopak na wezwanie oddał komputer. - Jeżeli nie zmieni się prawo, to prokuratorzy będą musieli zajmować się takimi sprawami - zauważa Starzak. - Gdybyśmy się tym nie zajęli, ktoś mógłby nam zarzucić, że zamiatamy sprawę pod dywan.

Prezydent Duda skomentował sprawę na Tweeterze: „Gość sobie odkręcił filmik, dla jednego śmieszny, dla innego złośliwy, ale w sumie bez znaczenia, bo »odkręcony«. Prokuratura? Dajcie spokój :/”.

Autor: Alicja Fałek

Alicja Fał[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.