Zbigniew Marecki

Samorządowcy debatowali w Ustce

Rodzinne zdjęcie uczestników Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego, który we wtorek odbył się w Ustce Rodzinne zdjęcie uczestników Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego, który we wtorek odbył się w Ustce
Zbigniew Marecki

Starostowie ziemscy z całego województwa pomorskiego spotkali się na swoim konwencie w powiecie słupskim.

Konwenty powiatów województwa pomorskiego odbywają się cyklicznie raz na kwartał. Są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji dotyczącej spraw samorządów powiatowych. W miniony wtorek gospodarzem konwentu był Zdzisław Kołodziejski, starosta słupski, który - witając gości - nie krył radości, że to właśnie na terenie powiatu słupskiego doszło do tak prestiżowego wydarzenia.

Pierwszy temat omówiony przez starostów dotyczył zapowiadanych zmian w organizacji i finansowaniu służby zdrowia w Polsce. O szczególnej roli powiatów m.in. w prowadzeniu szpitali powiatowych mówiła Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z dyskusji wynikało, że starostów szczególnie interesowało, jaki stopień referencyjny zostanie przypisany szpitalom, które funkcjonują na ich terenie. Jak się okazuje, w powiatach zwykle będą funkcjonowały szpitale posiadające najniższy poziom referencji.

- Nas interesowała sprawa poziomu referencyjnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Od dyrektor Rucińskiej-Kulesz usłyszeliśmy, że szpital w Słupsku będzie miał II stopień referencji - mówi Paweł Lisowski, członek Zarządu Powiatu Słupskiego.

Na koniec dyskusji nad tym tematem uczestnicy spotkania sformułowali stanowisko, które skierowali do Związku Powiatów Polskich. Przekonują w nim, że środki przeznaczone na finansowanie szpitali powiatowych są niewystarczające.

Drugim tematem była aktualna sytuacjia na rynku pracy. Dane statystyczne omówiła Joanna Witkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Ważną częścią spotkania była informacja o realizowanych zadaniach Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Gdańsku, w tym o aktywizacji zawodowej osób niepełno-sprawnych. Prelegent Dariusz Majorek, dyrektor Oddziału Pomorskiego PFRON, podziękował staroście słupskiemu za rozwój polityki społecznej w powiecie słupskim, w tym za utworzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sycewicach.

Rozmawiano także o sporcie i możliwościach rozwoju samorządowej bazy sportowej oraz ofercie Ludowych Zespołów Sportowych skierowanej do klubów sportowych wsi i małych miast.

Poza tym Grzegorz Basarab, członek zarządu Witkac.pl, przedstawił program do zarządzania konkursami ofert kierowanych do organizacji pozarządowych.

W konwencie uczestniczył także Paweł Orłowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Odpowiadał na pytania związane ze współpracą samorządów powiatowych z samorządem wojewódzkim.

Konwent sformułował stanowisko, w którym wnioskuje do ZPP o podjęcie zabiegów dążących do uściślenia zasad wydawania kart zgonu.

Zbigniew Marecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.