Seksskandale a czytelnictwo w Polsce [FELIETON ARKADIUSZA KRYSTKA]

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Arkadiusz Krystek

Seksskandale a czytelnictwo w Polsce [FELIETON ARKADIUSZA KRYSTKA]

Arkadiusz Krystek

Nie będzie literackiego Nobla. Przynajmniej w tym roku. Wszystko przez skandale seksualne, przecieki, konflikty interesów wśród decydujących o przyznaniu nagrody.

Katastrofa. Z badań Biblioteki Narodowej wynika, że większość Polaków (63 proc.) w 2016 roku nie przeczytała ani jednej książki. I jest coraz gorzej, bo w latach 2004-2008 liczba deklarujących lekturę co najmniej jednej książki w ciągu roku wyraźnie spadła. O ile przed tym okresem odsetek czytelników oscylował wokół 55 proc., o tyle od 2008 roku wynosi ok. 40 proc. (w 2016 dokładnie 37 proc.).

Jeszcze bardziej zatrważające jest to, że 16 proc. Polaków nie czyta w ogóle. Biblioteka Narodowa podaje, że taki odsetek rodaków „nie przypomina sobie, żeby czytało jakąkolwiek książkę, gazetę, czasopismo, wiadomości w sieci ani nawet tekst o objętości przynajmniej trzech stron”. Jednocześnie książka wciąż jest jednym z najczęściej dawanych prezentów.

Wiadomo, że nazwisko noblisty przyciąga do książek. Posiadaniem pozycji laureata nagrody można błysnąć w towarzystwie. Wierzę jednak, że przynajmniej większość z kupujących ich dzieła, gdy już wyda na nie tych kilkadziesiąt złotych, czyta je, a nie tylko buduje swój prestiż ustawieniem jej na półce domowej biblioteki.

Książek uznanych twórców sprzedaje się w Polsce jakieś kilka tysięcy. Po tę samą pozycję, ale już laureata literackiego Nobla, sięga kilkadziesiąt tysięcy osób. Violetta Wiśniewska, specjalista ds. promocji w Grupie Wydawniczej Foksal, w wypowiedzi dla portalu rynek-ksiazki.pl podała przykład kanadyjskiej pisarki Alice Munro (Nobel 2013): Efekt Nobla oczywiście istnieje. (...) Sprzedaż pierwszego tytułu opublikowanego po przyznaniu (Munro – red. Nobla) wyniosła 70 tysięcy egzemplarzy.

Jest coś na pocieszenie tegorocznego braku literackiego Nobla? W przyszłym roku mają zostać przyznane dwie nagrody. Nie bez znaczenia będzie to, że będą pierwszymi po seksskandalach.

Arkadiusz Krystek

W dziennikarstwie od połowy lat 90. XX wieku (praca, współpraca): Radio Bełchatów, Informacyjna Agencja Radiowa, Tygodnik Fakty Bełchatów, Radio Piotrków, Tygodnik 7 Dni Bełchatów, Wiadomości Dnia, Dziennik Łódzki. Zainteresowania zawodowe poparte wykształceniem wyższym z zakresu nauk politycznych: polityka krajowa i samorządowa, a przede wszystkim: systemy wyborcze, prawo wyborcze, ordynacja wyborcza, proces wyborczy, metody wyborcze. Ponadto – mit polityczny, jego rola w kreowaniu polityki, w tym konfliktów końca XX wieku na Bałkanach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.