Andrzej Gurba

Skazani za znęcanie się nad psem

Skazani za znęcanie się nad psem
Andrzej Gurba

Sąd Rejonowy w Miastku skazał Jadwigę i Jana S. (małżeństwo) z Przeradza (gm. Miastko) za znęcanie się nad psem. Sąd skazał ich na 3 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 2 lat, przepadek (odebranie) psa. Orzeczono także zakaz posiadania zwierząt na okres 3 lat oraz nawiązki po 500 zł na rzecz Miasteckiego Stowarzyszenia na rzecz Zwierząt Bezdomny Kundelek.

Psa uratowali członkowie stowarzyszenia, którzy w lutym br. dostali sygnał o bardzo złych warunkach, w których on przebywał. Miał m.in. wrośnięty łańcuch w szyję, prowizoryczną, przeciekającą budę, bytował w odchodach. Jego właściciele od razu zrzekli się praw do psa. Członkom stowarzyszenia tłumaczyli, że jako starsi ludzie nie mieli siły się nim zajmować. Padło też z ich strony zdanie, że w sumie pies miał dobre warunki.

- Wina oskarżonych nie budzi wątpliwości. Wrastający w szyję łańcuch spowodował obrażenia u psa. Oskarżeni nie kwestowali stanu faktycznego. Zgodzili się na taki wymiar kary. W ocenie sądu te kary są adekwatne do tego, co się stało, też z punktu widzenia społecznej szkodliwości czynu. Oskarżeni do tej pory nie byli karani. Są to osoby starsze i schorowane. Jak wynika z ich wyjaśnień, warunki, w których trzymane było zwierzę, wynikały w dużej mierze z ich warunków materialnych, zdrowotnych. W ocenie sądu także z pewnych „tradycji”, że tak się właśnie trzyma psa na wsi, bo niby lepszych on nie potrzebuje - uzasadniał sąd.

Andrzej Gurba

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.