Daniel Klusek

Śladami pamięci trzech narodów

Śladami pamięci trzech narodów
Daniel Klusek

Powstają dwa murale, które tworzą artyści z Polski, Niemiec i Izraela. Zobaczymy je w niedzielę o 14.

„Śladami pamięci” to projekt, w tworzenie którego zaangażowali się artyści z Polski, Niemiec i Izraela. - Celem przedsięwzięcia jest nawiązanie do wielokulturowej historii Słupska, w której przedstawiciele trzech nacji zapisali wiele zarówno dobrych, jak i bolesnych kart. Wspólnym artystycznym wysiłkiem pragniemy celebrować przyjaźń pomiędzy Polakami, Żydami i Niemcami i budować pomost ponad podziałami politycznymi i kulturalnymi - mówi Aleksandra Ciecholewska ze Słupskiego Ośrodka Kultury, koordynatorka akcji. - W czasie kolejnych faz projektu uhonorujemy również słupskich Żydów, którzy w roku 1942 zostali deportowani do obozu w Auschwitz.

Na początek powstaną dwa murale na bocznej ścianie budynku przy ul. Niedziałkowskiego 5 oraz na tylnej ścianie kamienicy przy alei Wojska Polskiego 5. Wybrano je nieprzypadkowo, znajdują się one w bezpośrednim sąsiedztwie zniszczonej w 1938 roku synagogi. Murale stworzą: Ludomir Franczak (Polska), Sara Kurzinger (Niemcy) i Pilpeled (Izrael). Pochodzący ze Słupska Lu - do mir Franczak to artysta wizualny, reżyser teatralny, zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Sarah Kürzinger jest malarką, artystką tworzącą instalacje z pomponów oraz linoryty.

Pilpeled to gwiazda izraelskiego street artu. Tworzy murale, jest grafikiem i projektantem, zajmuje się także designem. Jego murale rozpoznawalne są całym świecie, Słupsk będzie drugim miastem w Polsce - po Krakowie - gdzie można będzie zobaczyć jego dzieła. W ramach projektu do końca października pojawią się również tabliczki pamięci - pamiątkowe tablice wmurowane w miejsca związane ze słupskimi Żydami, którzy zostali deportowani do obozów koncentracyjnych w 1942 roku. Zorganizowana będzie również gra miejska „Śladami Tabliczek” - edukacyjno-rozrywkowa zabawa przybliżająca historię Słupska w kontekście wielokulturowości przedwojennego miasta. Projekt „Śladami pamięci” tworzony jest przy współpracy z miastem Słupsk, Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Partnerstwem Dorzecza Słupi.

Daniel Klusek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.