Śląskie w liczbach: Czy zabezpieczamy się przed suszą i powodzią? [DANE]

Czytaj dalej
Fot. freeimages.com
Agata Zielińska

Śląskie w liczbach: Czy zabezpieczamy się przed suszą i powodzią? [DANE]

Agata Zielińska

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzała do połowy 2014 r. woj. śląskie i małopolskie pod kątem przygotowania do wystąpienia susz i powodzi. Wyniki kontroli przedstawiła w czwartek, a wobec dyskusji, która panuje wobec upałów, które dotknęły nasz kraj w ostatnich tygodniach, dają one kolejny argument za tym, że nie jesteśmy na wystąpienie obu zjawisk przygotowani.

Na małą retencję, czyli gromadzenie wody w naturalnych lub sztucznych zbiornikach NIK kładzie szczególny nacisk, gdyż to właśnie ona pozwala zmniejszać skutki klęsk żywiołowych. W raporcie czytamy, że obszary zagrożone powodzią i suszą nie zostały rzetelnie (kompleksowo i szczegółowo) rozpoznane, a po prawie sześcioletnim okresie obowiązywania Programu Małej Retencji Województwa Śląskiego, z 95 zaplanowanych w nim zadań technicznych zakończono tylko 13 (13,7%), cztery (4,2%) były w trakcie realizacji, a pozostałych 78 (82,1%) nie podjęto, w sytuacji gdy założono, że zakończenie realizacji PMR nastąpi w 2015 r.

Sprawdź na wykresach, ile w naszym województwie mamy zbiorników, ile wydaje się na ich budowę, oraz co jeszcze wykazała kontrola.

Mała retencja | Create infographics
Agata Zielińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.