Grzegorz Hilarecki

Słupsk bez Żołnierzy Wyklętych

Gwardii Ludowej zmieniona ma zostać na MKS Cieśliki. Fot. Łukasz Capar Gwardii Ludowej zmieniona ma zostać na MKS Cieśliki.
Grzegorz Hilarecki

Dziesięć nowych nazw ulic przegłosują radni w środę, a IPN chce zmian kolejnych.

W piątek przewodnicząca rady miejskiej Beata Chrzanowska zaproponowała zmiany do uchwały o nazwach ulic w Słupsku. Ze zgłoszonej na środową sesję listy 10 nowych nazw, które mają zamienić ulice związane w nazewnictwie z dawnym ustrojem komunistycznym, zniknęły jednak niektóre propozycje. Radni nie będą głosować np. nad ulicami Żołnierzy Wyklętych i Bronisława Geremka. Tę pierwszą zamieniono na Anny Walentynowicz, a drugą na Łukasza Cieplińskiego.

– Wniosłam taką autopoprawkę. Uzgodnili to radni z zespołu do zmiany nazw ulic – przyznaje przewodnicząca rady, która przypomina, że powołała ten zespół, by „wyręczyć prezydenta” w obowiązku zmian nazw zgodnie z ustawą, którą przyjął Sejm.
Radni porozumieli się i wedle klucza partyjnego wybrali patronów (o tym piszemy na str. 4).

Przypomnijmy, Robert Biedroń nie chciał przeprowadzić w Słupsku zmian nazw związanych z ustrojem komunistycznym. Gdyby miasto nie zrobiło tego, to jesienią nazwy mógłby narzucić wojewoda. Teraz okazało się jednak, że Instytut Pamięci Narodowej zakwestionował nazwy dwóch kolejnych ulic w Słupsku (w sumie więc zdaniem IPN mamy 12 ulic upamiętniających bohaterów komunizmu). Ze Słupska mają zniknąć nazwy ulic: Leona Kruczkowskiego i Jedności Narodowej. Tą sprawą radni zajmą się w maju.

Po zgłoszonej w piątek autopoprawce do uchwały zmiany nazw ulic mają wyglądać tak:

Gwardii Ludowej na MKS Cieśliki
Rzymowskiego na Bitwy Warszawskiej
Budzyńskiego na prof. Zbigniewa Religi
Franciszka Fiedlera na Arkadego Fiedlera
Matuszewskiego na Jeana Sibeliusa (Fiński kompozytor. Uważany za twórcę narodowego stylu w muzyce fińskiej)
Pestkowskiego na Tadeusza Mazowieckiego
Trusiewicza na Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Kozłowskiego na Władysława Bartoszewskiego
Tyszki na Anny Walentynowicz
Wesołowskiego na Łukasza Cieplińskiego

W środę radni zmienią 10 nazw ulic w Słupsku. Ta sprawa wydawała się raczej przesądzona, skoro propozycje uzgodniono w zespole rady specjalnie w tym celu powołanym. Z samych też zaproponowanych zmian wynikało, że radni Platformy oraz PiS, jak i mniejszych klubów, podzielili między siebie patronów pod względem politycznym. Pierwsi, idąc w kierunku upamiętnienia osób związanych z Solidarnością i Unią Wolności, drudzy w kierunku patriotycznym. Tylko kilka nazw nawiązywało do historii Słupska, np. Cieśliki. Tymczasem po złożonej w piątek autopoprawce widać, że konsensus nie jest jednak łatwy. Skoro, jak czytamy w uzasadnieniu: „Po przeanalizowaniu wniosków, które wpłynęły po ogłoszeniu w BIP projektu”, dokonano autopoprawek.

Zrezygnowano z ulicy Fryderyka Pałubickiego (burmistrz Stolp w połowie XVII wieku). – Okazało się, że jest już dawna przedmiotowa uchwała rady nadająca taką nazwę ulicy, która wedle planów ma powstać – tłumaczy Beata Chrzanowska, przewodnicząca rady miejskiej.

Ale też nie ma w propozycji ulicy Żołnierzy Wyklętych, zniknęli jako patroni Bronisław Geremek oraz ks. Adolf Pojda.
W zamian pojawili się jako patroni: Zbigniew Religa i Anna Walentynowicz, których nie trzeba przedstawiać, ale też Łukasz Ciepliński i Jean Sibelius. Pierwszy to żołnierz wyklęty, uznano, że to bardziej poprawne niż nazwa Żołnierzy Wyklętych. Drugi to Fin, kompozytor, o którym więcej w ramce.

– Nie wiemy, ile zmiana nazw ulic będzie kosztować. A koszty poniosą mieszkańcy – przypomina wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Jej zdaniem wybór postaci historycznych jest jedynym sensownym, skoro mowa o zmianach na os. Niepodległości. Władze miasta same zaproponowały trzy nazwy na cześć kobiet, stąd pojawienie się w propozycjach ulicy Anny Walentynowicz.

Zmiany nazw związanych z komunizmem i PRL wymusza ustawa Sejmu. W Słupsku część ulic na os. Niepodległości upamiętnia zdrajców z wojny z bolszewikami z 1919-21.

Grzegorz Hilarecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.