Marcin Wójcik

Słupsk oczami turysty: ładne, zielone miasto

Słupsk oczami turysty: ładne, zielone miasto
Marcin Wójcik

W lipcu tego roku Słupsk odwiedziło 2100 turystów. Najczęściej zachwalają ratusz i kompleks zamkowy. Przyciąga także Witkacy.

Gród nad Słupią nie uchodzi za miasto atrakcyjne turystycznie, ale atutem jest jego lokalizacja. Większość przyjezdnych odwiedzających miasto zazwyczaj wypoczywa w położonych w okolicy miejscowościach nadmorskich, takich jak: Ustka, Rowy, Łeba czy Jarosławiec.

Gdy pogoda nie sprzyja plażowaniu, turyści decydują się na zwiedzanie interesujących obiektów w Słupsku.

Miasto podoba się turystom. Chwalą dużą ilość zieleni i nie przeszkadza im brak starówki

Fakt położenia geograficznego Słupska nie jest jedynym powodem, dla którego jest on odwiedzany przez turystów. Jest to oczywiście powód dominujący, bo statystyki podają, że aż 47 proc. to plażowicze z Ustki czy Rowów. Drugim ważnym czynnikiem jest powszechna opinia na temat miejscowości. O Słupsku mówi się dużo, zwłaszcza ostatnio, jak twierdzi 29 proc. odwiedzających Centrum Informacji Turystycznej. 7,5 proc. to turyści, którzy byli tutaj przynajmniej jeden raz i jest coś, co ich tutaj przyciągnęło ponownie. Ponadto wpływ na liczbę odwiedzin ma również popularność, jaką cieszy się prezydent miasta - 8 proc. badanych deklarowało ten fakt, jako powód przyjazdu do Słupska. Niestety, daje się odczuć skromną ofertę kulturalną - tego typu wydarzenia przyciągają mniej niż 1 proc. odwiedzających i często nie odbywają się w samym mieście.

Interesujące są również dane dotyczące środków transportu, jakimi turyści dotarli do Słupska. Najwięcej z nich - 49 proc. - przyjeżdża swoim samochodem. 30 proc. dociera autokarem, co dotyczy w większości zorganizowanych wycieczek - szkolnych, kolonii czy grup Niemców. Ci ostatni przybywają do Słupska coraz rzadziej - stanowią jedynie 3 proc. ogólnej liczby odwiedzających miasto. Najmniej turystów przyjeżdża do Słupska pociągiem - ci stanowią 11 proc. W pojedynczych przypadkach turyści docierają nad Słupię autobusem lub rowerem. W drugim przypadku Słupsk jest najczęściej atrakcyjnym przystankiem na długiej trasie.

- Ogólnie miasto podoba się turystom. Chwalą dużą ilość zieleni i nie przeszkadza im nawet brak starówki - mówi Joanna Krasicka z Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku.

Marcin Wójcik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.