Słupski Milarex sprzedany Norwegom

Czytaj dalej
Fot. Fot. Łukasz Capar
Grzegorz Hilarecki

Słupski Milarex sprzedany Norwegom

Grzegorz Hilarecki

Norweski fundusz Summa Equity zakupił 75 procent akcji Milarexu, firmy przetwarzającej łososia, którą założył Jerzy Malek.

O tej transakcji rozpisują się branżowe media nie tylko w kraju. „Puls Biznesu” poświęcił jej duży artykuł. „Norweski fundusz Summa Equity, stworzony przez wieloletnich menedżerów firm doradczych i inwestycyjnych, który zaczął wydawać pierwsze zebrane od inwestorów pieniądze, bagatela 470 mln euro. – Naszą ambicją jest, by Milarex stał się największym przetwórcą łososia na świecie. Poszukujemy kolejnych firm do przejęcia i planujemy inwestycje w budowę fabryk na innych kontynentach – deklaruje Reynir Indahl, partner zarządzający Summa Equity.

– Skoro nowi właściciele tak mówią, to widocznie tak będzie – ucina pytanie Jerzy Malek” – informuje „Puls Biznesu”. Przypomnijmy, Milarex działa w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jest gotowy do powiększenia. Specjaliści z branży mówią, że jego roczne obroty to 100 mln euro. Zakład poszukuje pracowników do pracy przy przetwórstwie łososia. Działa on od ubiegłego roku, gdy Jerzemu Malkowi upłynął termin zakazu konkurencji, na który się zgodził, gdy sprzedawał podustecki Morpol Norwegom.
Do zakładu w strefie trafia ryba z farm w Norwegii i tych na Islandii. Przerabiany jest przede wszystkim łosoś.

Zakład Milareksu to około trzech hektarów hal produkcyjnych. Zgodnie z planami mieścić się tu mają nie tylko obiekty produkcyjne i magazyny. Również przyzakładowa oczyszczalnia ścieków i zaplecze socjalne dla kilkuset pracowników. Docelowo pracować ma tu nawet ponad tysiąc osób.

W 2013 roku gigant rynku przetwórstwa łososia Marine Harvest kupił za 500 milionów złotych od Jerzego Malka, stworzony przez niego Morpol, który jest potentatem na polskim rynku łososia. Teraz najbogatszy biznesmen w regionie słupskim zdecydował się innym Norwegom sprzedać nową firmę, mającą być kolejnym wielkim producentem łososia.

Po sprzedaży Jerzy Malek pozostanie w Milareksie, lecz firma będzie szukać prezesa. Jerzy Malek w ostatnim rankingu najbogatszych Polaków „Forbesa” zajął 82. miejsce z majątkiem wycenionym na 530 mln zł. Jerzy Malek podsumował nam wczoraj sprzedaż większości udziałów w Milareksie: – O czym tu rozmawiać. Zamierzam odpoczywać. W moim wieku już wystarczy. Dosyć zrobiłem przez te lata dla tego regionu. Nie chciał ujawnić kwoty transakcji.

Grzegorz Hilarecki

Mieszkam w Słupsku i o nim piszę. Samorząd, inwestycje nie mają dla mnie tajemnic. Pasje mam trzy: rodzina, sport i historia.

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

super!

dla mnie to mistrz!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.