Słupski ring drogą krajową dopiero będzie

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Aleksander Radomski

Słupski ring drogą krajową dopiero będzie

Aleksander Radomski

Miasto wciąż czeka na decyzję w sprawie zmiany kategorii drogi dla słupskiego ringu. Na razie droga jest krajową tylko w internecie.

Mała obwodnica Słupska status drogi krajowej miała zyskać z pierwszym stycznia tego roku. Miała, bo z formalnego punktu widzenia ring drogą DK21 wciąż nie jest, choć jak zapewniają urzędnicy dopięto wszystkich terminów. Samorządy, które liczą na zmianę kategorii dróg, wnioski do ministerstwa w tej sprawie muszą składać do końca września poprzedzającego roku. Dokument ze Słupska wysłano w kwietniu 2016 r.

– My nasz obowiązek terminowego złożenia wniosku na pewno zrealizowaliśmy – przyznaje Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska odpowiedzialny za inwestycje w mieście. – Czekamy teraz na odpowiedź. Z tego co się dowiedziałem, decyzja ma zapaść do końca lutego.

To oznacza, że droga krajowa pozostaje wciąż drogą gminną, choć – przypomnijmy – realizowano ją jako „Nowy przebieg drogi krajowej numer 21”. Dzięki temu zabiegowi udało się pozyskać dofinansowanie Centrum Unijnych Projektów Transportowych, które dzieli środki dla dróg krajowych. Na drogę gminną wydano też Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. Zrobiły to poprzednie władze ratusza, które wydając pozwolenie, oparły się na stanowisku wojewody, który pisemnie uznał, że nie jest właściwym organem do wydania tego konkretnego dokumentu. Urząd zamówił też opinię w zewnętrznej kancelarii prawnej, która stwierdziła podobnie. Dodajmy, że dla dróg krajowych zgodę ZRID wydaje wojewoda.

Ostatecznie wybudowano też drogę o parametrach krajówki i dla krajówki wydano decyzję środowiskową. Wszystko to stało się nawet przedmiotem procesu, jaki miastu wytoczyła grupa mieszkańców, podkreślając, że to planowany, a nie aktualny statut drogi decyduje o właściwości organu, który powinien wydać zezwolenie. Ministerstwo przyznało im rację. Przegrali jednak sprawę przed Sądem Administracyjnym w Warszawie.

Tymczasem ring drogą krajową jest, ale tylko w internecie. Na mapach Google żółta nitka łącząca ulicę Poznańską przez 11 Listopada i Słupska Specjalną Strefę Ekonomiczną z ulicą Portową nosi już oznaczenie DK21.

Urząd miejski zapowiada, że w momencie, kiedy nowa droga stanie się już krajową, uzupełni istniejące już oznakowanie. W praktyce mowa o znakach informujących o DK21. Już dziś ruch tranzytowy w kierunku Ustki kierowany jest w większości właśnie na małą obwodnicę. Jak informuje Sebastian Michałowski, miejski inżynier ruchu, wjeżdżające do Słupska od strony Szczecina, Darłowa i Poznania auta kierowane są na ring.

Natomiast pojazdy osobowe poruszające się od strony od Łeby kierowane są w ul. Kościuszki i Bałtycką. Kierowcy wyższych aut ciężarowych powinni jechać przez ulicę Wolności.

Aleksander Radomski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.