Słupski szpital wysoko w sieci szpitali [wideo]

Czytaj dalej
Monika Zacharzewska

Słupski szpital wysoko w sieci szpitali [wideo]

Monika Zacharzewska

Od października ma zacząć obowiązywać projekt sieci szpitali proponowany przez ministra zdrowia. Zdaniem prezesa słupski szpital ma w nim znaleźć się na trzecim poziomie referencyjności.

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej sieci szpitali, a na piątkowej konferencji prasowej prezes słupskiego szpitala ogłosił, że ten znajdzie się na trzecim poziomie referencyjności.

– Otrzymaliśmy potwierdzenie, że słupski szpital znajdzie się na trzecim poziomie referencyjnym. To wysoki poziom, który zapewnia nam tzw. budżet globalny, który mieliśmy do tej pory, a dodatkowo jeszcze będziemy mogli pozyskiwać pieniądze, startując w konkursach na świadczenia zdrowotne – ogłosił Andrzej Sapiński, prezes szpitala.

To zaskakująca informacja, bo wcześniej mówiło się, że szpital w Słupsku będzie na drugim poziomie. Tak też zapowiadał kilka dni wcześniej na radiowej antenie Paweł Orłowski z zarządu województwa, odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

– Jednak według naszej wiedzy, będziemy wyżej, bo spełniamy trzy z listy wymaganych przez ministerstwo dodatkowych profili. Mamy nefrologię, neurochirurgię i chirurgię naczyniową – mówi Elżbieta Gryka, rzeczniczka szpitala.

Tym samym szpital ma szansę znaleźć się na tym samym poziomie co placówki wielospecjalistyczne jak Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, szpitale spółek Copernicus i powstającej właśnie z połączenia szpitali wojewódzkich w Gdyni, szpitali z Wejherowa i zakaźnego w Gdańsku. Prezes Sapiński twierdzi, że taka sytuacja będzie sprzyjała rozwojowi szpitala w Słupsku.

– Poziom referencyjny przyznawany jest szpitalom na cztery lata, więc mamy przed sobą czteroletni okres bezpieczeństwa finansowego. Ponadto wpisanie do sieci szpitali oznacza, że szpitale, które dodatkowo posiadają szpitalne oddziały ratunkowe otrzymają środki na nocną i świąteczną ambulatoryjną opiekę chorych. – Dzięki temu odciążymy SOR od pacjentów, którzy nie wymają ratowania życia i zdrowia w zagrożeniu życia, a lżej chorzy pacjenci będą mieli sprawnie zorganizowaną opiekę – zapowiada prezes.

Szpital już ogłosił przetarg na przebudowę SOR-u, natomiast tzw. nocna i świąteczna opieka chorych ma być realizowana w gabinetach poradni specjalistycznych (korytarz po prawej stronie przy wejściu do szpitala), które czynne są zazwyczaj do godz. 15, a popołudniami gabinety stoją puste. Sieć szpitali ma zacząć obwiązywać od października tego roku. Zdaniem pomysłodawców to rozwiązanie ma poprawić organizację leczenia przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawić dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. Pomysł ma jednak wielu przeciwników, którzy mówią m.in. o ryzyku upadku szpitali niepublicznych

Monika Zacharzewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

14,50 29,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.