Monika Zacharzewska

Słupski szpital zasłużył na trójkę

Słupski szpital zasłużył na trójkę
Monika Zacharzewska

Do 27 czerwca minister ogłosi listę szpitali w sieci. Słupski ma mieć najwyższy poziom.

Podczas wtorkowego konwentu starostów powiatów województwa pomorskiego dyrektor pomorskiego oddziału NFZ powiedziała, że słupski szpital będzie tylko na drugim poziomie referencyjnym, choć wcześnie zapewniono, że placówka zasługuje na najwyższy, trzeci stopień. Słowa te wywołały zdziwienie samorządowców, mówiących o kolejnej degradacji naszego regionu. Tymczasem wczoraj NFZ mówił już inaczej.

- To musiało być nieporozumienie albo przejęzyczenie - uspokajał Mariusz Szymański, rzecznik oddziału NFZ.

Andrzej Sapiński, prezes szpitala, wcześniej informował, że wysoki poziom zapewnia szpitalowi tzw. budżet globalny, który miał do tej pory, a dodatkowo jeszcze szpital będzie mógł pozyskiwać pieniądze, startując w konkursach na świadczenia zdrowotne.

Słupski szpital spełnia trzy z listy wymaganych przez ministerstwo dodatkowych profili: ma nefrologię, neurochirurgię i chirurgię naczyniową.

Według wstępnych analiz szpitale dotychczas tzw. powiatowe - czyli w Lęborku, Bytowie i Miastku - znajdą się prawdopodobnie w najniższym, pierwszym poziomie referencyjności.

Do 27 czerwca minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ma ogłosić listę szpitali w sieci. Według założeń to rozwiązanie ma ułatwić pacjentom dostęp do leczenia specjalistycznego, a zarządom szpitali stałe, określone kwoty na świadczenia. W sieci mają znaleźć się szpitale, które od przynajmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i działa w nich izba przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy (wyjątkiem są szpitale pediatryczne, onkologiczne i pulmonologiczne). Będą też musiały mieć konkretne oddziały wymienione w ustawie.

Monika Zacharzewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.