Monika Zacharzewska

Słupski WOPR skompletował pełen zespół ratowników na wakacyjny sezon

Na nadmorskich plażach regionu, na kąpielisku nad jeziorem Jeleń i w parku Trendla w Słupsku rozpoczyna pracę ponad 130 ratowników. Fot. Mariusz Surowiec Na nadmorskich plażach regionu, na kąpielisku nad jeziorem Jeleń i w parku Trendla w Słupsku rozpoczyna pracę ponad 130 ratowników.
Monika Zacharzewska

Na nadmorskich plażach regionu, na kąpielisku nad jeziorem Jeleń i w parku Trendla w Słupsku rozpoczyna pracę ponad 130 ratowników.

Przez ostatnie tygodnie intensywnie szukaliście ratowników do pracy sezonowej nad morzem. Czy w wakacje nad wodą będziemy czuli się bezpiecznie?

Mamy komplet pracowników. Ponad 80 procent ratowników, którzy w sezonie będą pracowali w naszym regionie, to przyjezdni. To, że odnieśliśmy sukces, kompletując zespół ratowników, to efekt prowadzonej przez nas strategii i ciężkiej pracy. Cały czas szkolimy ratowników, przygotowujemy do tej roli młodzież uczestniczącą w grupie ratownictwa sportowego. I staramy się zagwarantować dobre warunki pracy i płacy.

Czyli ratowników w Polsce nie brakuje, tylko czasem zniechęcają ich do pracy warunki?

Ratownicy są, i to bardzo dobrze przeszkoleni, jednak za tak odpowiedzialną pracę należy im się godziwy zarobek. W tym roku udało nam się podnieść stawki. Ratownik wodny dostaje 3 tys. zł na rękę, a starszy stanowiska, ratownik medyczny czy sternik - 3,5 tysiąca. Dodatkowo zapewniamy wszystkim zatrudnionym ubranie, bezpłatne posiłki i zakwaterowanie.

Gdzie w regionie słupskim można będzie bezpiecznie kąpać się pod okiem ratowników?

Słupski WOPR jest operatorem, który zapewnia obsadę ratowniczą na wyznaczonych obszarach wodnych w pasie nadmorskim od Ustki do Czołpina przez całe wakacje w godzinach 10-18. Na usteckiej plaży zachodniej będą dwa stanowiska, na wschodniej pięć. Jedno będzie w Przewłoce na wysokości ośrodka Perła, po trzech ratowników na stanowisku będzie pełnić dyżur w Poddąbiu i w Dębinie. W Rowach mamy sześć stanowisk i jedno z czterema ratownikami w Czołpinie. Dodatkowo w Ustce i w Rowach w godzinach 18-21, a jeśli zajdzie potrzeba i dłużej, w bazach dyżurować będą grupy interwencyjne słupskiego WOPR-u. W Ustce baza znajduje się przy pierwszym wejściu na plażę wschodnią, w Rowach przy ul. Plażowej. W tych miejscach pomocy udzielał będzie też ratownik medyczny.

Będziecie jednak nie tylko nad morzem.

Od 1 lipca do 31 sierpnia codziennie w godz. 10-18 ratownicy będą strzec kąpieliska w słupskim parku Trendla. W tym samym czasie ekipa ratownicza będzie też w miejscu wykorzystywanym do kąpieli w Bytowie nad jeziorem Jeleń. No i oczywiście pracujemy w parkach wodnych w Redzikowie i Bytowie.

Przypomnijmy, jak reagować, gdy nad wodą dzieje się coś niebezpiecznego, gdy czyjeś życie lub zdrowie są zagrożone.

Zalecam, by od razu, jeśli ratownika nie ma w zasięgu wzroku, dzwonić pod numer 601 100 100 do CKRW w Sopocie, który migiem lokalizuje dzwoniącego i wysyła pomoc. Jeszcze lepiej zainstalować w telefonie bezpłatną aplikację Ratunek, która jest równie skuteczna i bardzo prosta w obsłudze. Można też dzwonić na bezpośrednie numery naszych ratowników, które będą wywieszone na tablicach przy wszystkich wejściach na plaże.

Monika Zacharzewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.