Monika Zacharzewska

Słupski WOPR skompletował pełen zespół ratowników na wakacyjny sezon

Na nadmorskich plażach regionu, na kąpielisku nad jeziorem Jeleń i w parku Trendla w Słupsku rozpoczyna pracę ponad 130 ratowników. Fot. Mariusz Surowiec Na nadmorskich plażach regionu, na kąpielisku nad jeziorem Jeleń i w parku Trendla w Słupsku rozpoczyna pracę ponad 130 ratowników.
Monika Zacharzewska

Na nadmorskich plażach regionu, na kąpielisku nad jeziorem Jeleń i w parku Trendla w Słupsku rozpoczyna pracę ponad 130 ratowników.

Przez ostatnie tygodnie intensywnie szukaliście ratowników do pracy sezonowej nad morzem. Czy w wakacje nad wodą będziemy czuli się bezpiecznie?

Mamy komplet pracowników. Ponad 80 procent ratowników, którzy w sezonie będą pracowali w naszym regionie, to przyjezdni. To, że odnieśliśmy sukces, kompletując zespół ratowników, to efekt prowadzonej przez nas strategii i ciężkiej pracy. Cały czas szkolimy ratowników, przygotowujemy do tej roli młodzież uczestniczącą w grupie ratownictwa sportowego. I staramy się zagwarantować dobre warunki pracy i płacy.

Czyli ratowników w Polsce nie brakuje, tylko czasem zniechęcają ich do pracy warunki?

Ratownicy są, i to bardzo dobrze przeszkoleni, jednak za tak odpowiedzialną pracę należy im się godziwy zarobek. W tym roku udało nam się podnieść stawki. Ratownik wodny dostaje 3 tys. zł na rękę, a starszy stanowiska, ratownik medyczny czy sternik - 3,5 tysiąca. Dodatkowo zapewniamy wszystkim zatrudnionym ubranie, bezpłatne posiłki i zakwaterowanie.

Gdzie w regionie słupskim można będzie bezpiecznie kąpać się pod okiem ratowników?

Słupski WOPR jest operatorem, który zapewnia obsadę ratowniczą na wyznaczonych obszarach wodnych w pasie nadmorskim od Ustki do Czołpina przez całe wakacje w godzinach 10-18. Na usteckiej plaży zachodniej będą dwa stanowiska, na wschodniej pięć. Jedno będzie w Przewłoce na wysokości ośrodka Perła, po trzech ratowników na stanowisku będzie pełnić dyżur w Poddąbiu i w Dębinie. W Rowach mamy sześć stanowisk i jedno z czterema ratownikami w Czołpinie. Dodatkowo w Ustce i w Rowach w godzinach 18-21, a jeśli zajdzie potrzeba i dłużej, w bazach dyżurować będą grupy interwencyjne słupskiego WOPR-u. W Ustce baza znajduje się przy pierwszym wejściu na plażę wschodnią, w Rowach przy ul. Plażowej. W tych miejscach pomocy udzielał będzie też ratownik medyczny.

Będziecie jednak nie tylko nad morzem.

Od 1 lipca do 31 sierpnia codziennie w godz. 10-18 ratownicy będą strzec kąpieliska w słupskim parku Trendla. W tym samym czasie ekipa ratownicza będzie też w miejscu wykorzystywanym do kąpieli w Bytowie nad jeziorem Jeleń. No i oczywiście pracujemy w parkach wodnych w Redzikowie i Bytowie.

Przypomnijmy, jak reagować, gdy nad wodą dzieje się coś niebezpiecznego, gdy czyjeś życie lub zdrowie są zagrożone.

Zalecam, by od razu, jeśli ratownika nie ma w zasięgu wzroku, dzwonić pod numer 601 100 100 do CKRW w Sopocie, który migiem lokalizuje dzwoniącego i wysyła pomoc. Jeszcze lepiej zainstalować w telefonie bezpłatną aplikację Ratunek, która jest równie skuteczna i bardzo prosta w obsłudze. Można też dzwonić na bezpośrednie numery naszych ratowników, które będą wywieszone na tablicach przy wszystkich wejściach na plaże.

Monika Zacharzewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.