Solidarność jest za ulicą prof.L. Kaczyńskiego

Czytaj dalej
zbigniew marecki

Solidarność jest za ulicą prof.L. Kaczyńskiego

zbigniew marecki

Popieramy wniosek PiS, ale pod warunkiem że nie wywoła on walki politycznej na forum rady miejskiej – mówi szef słupskiej Solidarności

Jak już informowaliśmy, radny Tadeusz Bobrowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Słupsku, złożył oficjalny wniosek, w którym proponuje, aby przemianować ulicę Jedności Narodowej w Słupsku na ulicę prof. Lecha Kaczyńskiego, byłego prezydenta RP, który wraz z małżonkę i innymi osobami zginął podczas katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Jego wniosek jest konsekwencją działań IPN, który niedawno wskazał, że należy jeszcze zmienić patronów czterech ulic w mieście w związku z ustawą dekomunizacyjną.

– Jeśli na forum Rady Miejskiej w Słupsku nie porozumiemy się w tej sprawie, to wniosek wycofam. Jestem za kompromisem. W zamian za nasz wniosek my poprzemy wniosek radnych z klubu prezydenta Biedronia, którzy chcą uhonorować poseł Izabelę Jarugę-
-Nowacką – tłumaczy radny Bobrowski.

Tymczasem Stanisław Szukała, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Słupsku, przyznaje, że radni Prawa i Sprawiedliwości konsultowali z nim lansowany przez nich pomysł.

– Bardzo nam się podoba wniosek dotyczący ulicy dla prof. Lecha Kaczyńskiego. Uważamy jednak, że jego wdrożeniu nie powinna towarzyszyć przepychanka polityczna na forum Rady Miejskiej w Słupsku. Jeśli nie będzie ogólnej zgody w sprawie tego wniosku, to powinien on zostać wycofany, aby nie doszło do żenujących sytuacji – przekonuje przewodniczący Szukała. My zaś postanowiliśmy sprawdzić, kiedy i kto ustanowił ulicę Jedności Narodowej, przy której obecnie mieści się siedziba Zarządu Regionu Solidarności w Słupsku. Jak się dowiedzieliśmy w biurze Rady Miejskiej w Słupsku, stosowna uchwała była podjęta w 1970 roku w czasie, kiedy w ratuszu rządziła Miejska Rada Narodowa. Uchwała dotyczyła 155 ulic miejskich, które wcześniej nie były formalnie zatwierdzone. W tej uchwale ul. Jedności Narodowej była umieszczona pod pozycją nr 42. Uchwała nie zawiera uzasadnienia, o jaką jedność narodową wówczas chodziło radnym.

zbigniew marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.