Sondaż Nowin: PIS dominuje na Podkarpaciu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Małgorzata Froń

Sondaż Nowin: PIS dominuje na Podkarpaciu

Małgorzata Froń

Na Podkarpaciu przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad partiami opozycji jest bardzo wyraźna. O wyniki sondażu pytamy dr Dariusza Tworzydło.

Jak Pan ocenia wyniki badań, które po raz kolejny potwierdzają, iż Podkarpacie jest regionem, który można śmiało nazwać bastionem PiS?

Analizując wyniki sondażu, wyraźnie obserwujemy, iż zdecydowanie więcej osób zagłosowałoby na PiS (o ponad 14 punktów procentowych) w odniesieniu do wyników jakie uzyskała ta partia w skali kraju. Na drugim miejscu w Polsce byłaby PO, na trzecim - Nowoczesna. W województwie podkarpackim te dwie partie zamieniają się miejscami.

Ale czy Rzeszów, który także jest na Podkarpaciu, nie jest inny? Przecież od kilkunastu lat rządzi tu człowiek utożsamiany z lewicą.

Faktem jest, iż Rzeszów można uznać za twierdzę trudną do zdobycia. Jednak tutaj można doszukiwać się istotnej zależności pomiędzy tym jak pracuje prezydent Ferenc i jakie zmiany obserwujemy w kontekście społecznym, czy gospodarczym w Rzeszowie, a wynikami uzyskiwanymi przez niego w kolejnych wyborach. Mieszkańcy Rzeszowa bardzo mocno i dobrze oceniają jego działania, i w przypadku włodarza tego miasta nie sugerują się preferencjami czy sympatiami politycznymi. Podobnie jest np. w Krośnie, gdzie równie wysokie oceny uzyskuje Piotr Przytocki.

Co wpływa na taki wysoki wynik jaki uzyskuje u nas PiS w kontekście całego kraju?

Od wyborów PiS konsekwentnie realizuje zapowiedzi przedstawione w kampanii. Podejmując decyzje, PiS kieruje się zapisami programowymi i jest to chyba jedyna partia, która kiedykolwiek tak szybko od wyborów wdrożyła tak wiele założeń, ogłaszanych podczas kampanii. Tym samym nie może dziwić, że partia ta nadal utrzymuje się na tak wysokim poziomie poparcia, które może być dla niej dobrym prognostykiem przed wyborami samorządowymi. Ta partia nie popełnia tak dużo błędów jak jej poprzednicy, i ona sama, gdy rządziła poprzednio.

W tym momencie nawet kontrowersje wokół mediów, TK czy obsady stanowisk nie mają wpływu na stabilność ocen jakie uzyskuje PiS. Może się okazać, że ta konsekwencja i szybkość działania w kluczowych dla PiS sprawach sprawi, iż inne partie będą miały poważny problem, aby dorównać PiS-owi podczas wyborów samorządowych.

Poparcie dla partii politycznych na Podkarpaciu:

Małgorzata Froń

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.