Sondaż Polska Press Bydgoszcz: Wygrywa PiS, przed KO, SLD i PSL

Czytaj dalej
Fot. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Hanna Walenczykowska

Sondaż Polska Press Bydgoszcz: Wygrywa PiS, przed KO, SLD i PSL

Hanna Walenczykowska

Regionalni politycy, bez względu na to jaką opcję polityczną reprezentują, bardzo ostrożnie komentują wyniki naszego przedwyborczego sondażu.

Wyniki naszego sondażu nie szokują; w kraju, tak jak w województwie kujawsko-pomorskim najwięcej głosów respondentów zgromadziło Prawo i Sprawiedliwość. Na drogim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska. Za nią Lewica a na miejscu czwartym Polskie Stronnictwo Ludowe. Poza parlamentem znalazłaby się Konfederacja Wolność i Niepodległość. Przedstawicieli tych właśnie komitetów poprosiliśmy o komentarz.[

- Jak na nasze województwo wynik jest bardzo dobry – uważa poseł Łukasz Schreiber (PiS), sekretarz stanu w Kancelarii PRM. - Wynik sondażu nic nie rozstrzyga, nadal będę jeździł po całym okręgu i namawiał do udziału w wyborach. Każdy głos się liczy, mobilizacja jest po obu stronach. Jest lepiej niż 4 lata temu.

[polecane]19109025,19120787,19122915,19122609;1;Dowiedz się więcej[/polecane]

O mobilizacji i szansach na to, by demokratyczna opozycja mogła uzyskać większość parlamentarną (w naszym województwie zgodnie z wynikami może mieć ponad 19 proc. przewagi nad PiS) mówią liderzy Koalicji Obywatelskiej.

- Pierwszy raz od wielu lat nie mogę ocenić wiarygodności żadnych badań, ponieważ – tłumaczy poseł Tomasz Lenz – aż 50 procent pytanych odmawia udziału w sondażu. Myślę, że 13 października wypadnie z urny coś, czego się nikt nie spodziewa. Czeka nas bardzo duża niespodzianka.

Zdaniem polityków KO każdy oddany głos może przeważyć szalę zwycięstwa, zwłaszcza w wyborach do Senatu RP Jak przypuszczają w Sejmie różnica może wynieść od 5 do 7 mandatów.

- Jest dla nas szansa, ostatnia prosta przed nami – mówi były eurodeputowany Tadeusz Zwiefka. - Wiele zależy od tych wyborców, którzy decyzję podejmują w ostatniej chwili. Głęboko wierzę w to, że nastąpi spłaszczenie wyniku PiS.

Przedstawiciele Lewicy, którzy tworzą komitet SLD zadowoleni są z dwucyfrowego wyniku sondażu, ale…

[sonda]1405[/sonda] - czy już wiesz, na kogo oddasz głos?

- Prawdę poznamy 13 października. Wyniki są jednak zachęcające. Widać, że na lewicę jest popyt, że lewica staje się modna – twierdzi Robert Kwiatkowski. – Polacy mają dosyć toksycznego duopolu. Gdybyśmy zdobyli 4 mandaty, bylibyśmy bardzo zadowoleni. Niestety, wicemarszałek Dariusz Kurzawa („jedynka” bydgoskiej listy PSL) nie znalazł czasu, by skomentować wyniki sondażu.[

Jeśli się one potwierdzą, to poza parlamentem znajdzie się Konfederacja. - Wszystko jest możliwe, nawet to, że tylko dwie partie wejdą – uważa poseł Paweł Skutecki. Wynik lewicy jest bardzo przesadzony, bo wszyscy walczymy o przekroczenie progu. Jeżeli zabraknie w Sejmie mniejszych ugrupowań, to będzie niedobrze – nie będzie kto miał patrzeć im na ręce.[

Poseł Paweł Skutecki oświadcza, że nawet wtedy, kiedy straci poselski mandat, nie zrezygnuje z działalności politycznej.
- Mam przecież Stowarzyszenie Art. 32 – przypomina poseł Paweł Skutecki.

Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.