Sondaż Polska Press Grupy: W Podlaskiem PiS czuje oddech Petru

Czytaj dalej
Marta Gawina

Sondaż Polska Press Grupy: W Podlaskiem PiS czuje oddech Petru

Marta Gawina

Prawo i Sprawiedliwość ciągle jest liderem w województwie podlaskim, ale od Nowoczesnej dzieli je zaledwie trzy proc. poparcia. Na trzecie miejsce spadła Platforma Obywatelska. Poniżej progu wyborczego jest PSL.

Takie są wyniki naszego ogólnopolskiego sondażu, który przeprowadziliśmy dokładnie rok po wyborach parlamentarnych. Sprawdziliśmy, jak głosowaliby teraz Polacy, w tym mieszkańcy województwa podlaskiego.

Na prowadzeniu zarówno w kraju, i w regionie nadal PiS, choć w porównaniu z ubiegłym rokiem podlaski wynik jest o 13 proc. gorszy.

Untitled chart
Create pie charts

- Zwycięstwo w sondażu PiS nie jest zaskoczeniem. Ciągle dobrze sobie radzi politycznie z opozycją, której nadal brakuje konstruktywnych działań - ocenia dr Maciej Białous, politolog z Uniwersytetu w Białymstoku.

Uważa, że o spadku poparcia w naszym regionie mogły zdecydować w mniejszym miejscowościach np. sprawy rolnictwa, walka z ASF. W większych miastach może chodzić o sprawy światopoglądowe.

Tak głosowali Podlasianie rok temu
Create pie charts

We wtorek dalsza część naszego sondażu

Przedstawimy, jak Podlasianie odpowiadali na pytanie, czy w ciągu ostatniego roku pogorszyła się sytuacja ekonomiczna oraz czy skala nepotyzmu, kolesiostwa oraz obsadzania stanowisk po znajomości za rządów PiS jest większa, taka sama, czy mniejsza niż za PO.

- Z naszego punktu widzenia istotne jest to, że nadal cieszymy się poparciem największej liczby wyborców. Ludzie doceniają to, że realizujemy kolejne punkty naszego programu wyborczego. A że sprawowanie władzy zawsze wiąże się z pewnymi problemami, zawsze jakaś grupa osób może być niezadowolona - komentuje wyniki sondażu poseł PiS Dariusz Piontkowski. Dodaje, że na razie nie odczuwa zagrożenia ze strony opozycji.

Poparcie dla partii politycznych w Polsce (październik 2016)
Create column charts

Nasze badanie pokazuje jednak, że mocny konkurent w Podlaskiem jest. To Nowoczesna, na którą chciałoby zagłosować aż 29 proc. ankietowanych. Rok temu było to nieco ponad 5 proc.

- Ciężka praca popłaca. W Sejmie mamy tylko 30 posłów, a pracujemy tak, jakby nas było co najmniej stu. A wyborcy doceniają to zaangażowanie. Tak dobry wynik w województwie podlaskim to zasługa wszystkich przedstawicieli Nowoczesnej - uważa podlaski poseł tej partii Krzysztof Truskolaski.

- Wydaje mi się, że nie jest to poparcie dla programu Nowoczesnej, a raczej wyraz sprzeciwu wobec partii rządzącej. Możliwe, że do takiego wyniku przyczyniły się również mniejsza aktywność PO i coraz większa rozpoznawalność posła Truskolaskiego - uważa dr Maciej Białous.

O ponad 6 proc. gorszy wynik od Nowoczesnej ma w regionie PO (22,6 proc.). Rok temu była na drugim miejscu, ale z gorszym wynikiem niż teraz.

- Moja znajomość Podlaskiego każe mi sądzić, że wynik Nowoczesnej jest przeszacowany. Ciągle to PO jest główną alternatywą dla PiS. Cieszy też, że suma poparcia dla partii opozycyjnych jest większa niż dla PiS - podkreśla szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej poseł Robert Tyszkiewicz.

Próg wyborczy w regionie podobnie jak w kraju przekroczyłby też Kukiz’15. Na to ugrupowanie chciałoby głosować 5,7 proc. ankietowanych Podlasian. Rok temu było to ponad 9 proc.

- Uważam, że w rzeczywistości poparcie dla Kukiz’15 w województwie podlaskim jest wyższe niż podaje sondaż. Nasze struktury są tu aktywne - komentuje poseł Adam Andruszkiewicz.

Piąte miejsce w naszym sondażu, z 3,9 proc. poparciem zajął w Podlaskiej SLD. To wynik gorszy niż rok temu. Dobra wiadomość dla Sojuszu jest taka, że w całym kraju SLD przekroczyło próg wyborczy, zdobywając 6 proc. poparcia.

W jeszcze gorszej sytuacji niż lewica są ludowcy. Wyniki krajowe i regionalne nie dają im mandatu w parlamencie. Czy Polskie Stronnictwo Ludowe odbije się od dna? - Trudno powiedzieć. Prezes PSL twierdzi, że jest nastawiony na długi marsz. A jest jeszcze czas do kolejnych wyborów - odpowiada dr Białous

Nasz sondaż wyborczy zamykają partie KORWiN (2,2 proc. poparcia w województwie podlaskim - obecnie pod nazwą Wolność) i Partia Razem, na którą chciałoby głosować 1,1 proc. wyborców z naszego regionu.

Bez surowych kar za aborcję

Na czym na pewno mogą stracić partie polityczne? Na próbie ingerowania w obecne przepisy antyaborcyjne. Według naszego sondażu aż 61 proc. ankietowanych mieszkańców Podlaskiego zdecydowanie nie chce całkowitego zakazu aborcji w przypadku gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, płód jest uszkodzony lub życie matki jest zagrożone. Za zdecydowanym zakazem przerywania ciąży opowiada się zaledwie 3,8 proc. ankietowanych mieszkańców naszego regionu. Zadania na ten temat nie miało 10 proc. pytanych.

Czy popiera Pan/Pani wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji w Polsce, nawet w sytuacji, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, płód jest uszkodzony lub życie matki jest zagrożone?
Create pie charts

- Te wyniki nie zaskakują. Już spontaniczny Czarny Protest doskonale pokazał, po której stronie stoi opinia publiczna. Nie wydaje mi się, by w najbliższym czasie była możliwa zmiana prawa aborcyjnego - ocenia dr Maciej Białous.

- W tej chwili nie ma poważnych środowisk politycznych, które chciałyby wprowadzić całkowity zakaz aborcji. Przypomnę, że Prawo i Sprawiedliwość nie przygotowywało jak dotąd żadnego projekty ustawy w tej sprawie - przypomina poseł Dariusz Piontkowski.

Pożegnanie z gimnazjami

Rządzący nie muszą za to obawiać się sprzeciwu społecznego w związku z likwidacją gimnazjów, choć zapowiedzi protestów w tej sprawie już są. Aż 29 proc. ankietowanych w naszym regionie zdecydowanie popiera ten pomysł (w kraju jest to ponad 21 proc.). Ponad 11 proc. badanych odpowiedziało: raczej tak. Za zdecydowaną obroną gimnazjów jest tylko 15,5 proc. ankietowanych, 12,5 proc. stwierdziło, że likwidacja gimnazjów raczej nie jest dobrym pomysłem.

Likwidacja gimnazjów
Create bar charts

- Z badań jakie znamy ponad 60.proc. rodziców nie chce gimnazjów - podkreśla Agnieszka Rzeszewska z oświatowej Solidarności.

Sondażowe wyniki antygimnazjalne nie dziwią również socjologów. Przypominają, że gimnazja przez ostatnie kilkanaście lat miały czarny PR. - Pokazywane były często w kontekście rozwydrzonych uczniów, którzy znęcają się nad nauczycielami. Natomiast sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Będą plusy i minusy tej reformy. Wydaje mi się też, że wśród ankietowanych mogło być wiele osób, które do gimnazjum nie chodziły - uważa dr Maciej Białous.

Handel dzieli najbardziej

W naszym sondażu zapytaliśmy też o zakaz handlu w niedzielę. I tutaj nasi ankietowani byli chyba najbardziej podzieleni. Ponad 42 proc. badanych w Podlaskiem uważa, że w ogóle nie powinno być zakazu handlu w niedzielę. Niewiele mniej, bo 35,7 proc. jest za częściowym zakazem. Za całkowitym zamknięciem sklepów w niedzielę opowiedziało się blisko 22 proc. pytanych Podlasian.

Handel w niedzielę
Create column charts

- Trudno polemizować z tymi wynikami. Jak widać mamy podzielone społeczeństwo, również w takiej kwestii, jak praca w niedzielę - mówi Zbigniew Sulewski z Centrum im. Adama Smitha. -Natomiast skoro tak dużo osób jest za utrzymaniem obecnego stanu, to rządzący powinni wziąć to pod uwagę - uważa.

Jego zdaniem sprawę handlu w niedzielę powinno się zostawić do uzgodnień pracownikom i pracodawcom. Ci pierwsi byliby chętni pracować gdyby to nie było przymusowe i gdyby to było opłacalne. A wtedy mogłoby się okazać, że nie opłaca się to pracodawcom.

O badaniu

Sondaż został zrealizowany w dniach 12-16 października metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego. Badanie wykonano we wszystkich 16 województwach na reprezentatywnej próbie obejmującej w każdym regionie 500 dorosłych osób. Zrealizował je „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna” oraz 16 pozostałych największych dzienników regionalnych Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia. Od ostatniego pomiaru, który wykonano w połowie maja 2016 roku, notowania PiS e kraju uległy korekcie. Poparcie dla partii rządzącej wyraziło 33,9 proc. ankietowanych wobec 37,1 proc. w okresie przed wakacjami. Choć przewaga formacji Jarosława Kaczyńskiego nad ugrupowaniami opozycyjnymi nieco stopniała, i tak jest duża.

Z partii pozasejmowych poprawiła się nieco sytuacja SLD. Partia znalazła się nad progiem wyborczym z wynikiem 6 proc., co stanowi wzrost popularności w porównaniu z ostatnim sondażem o 2 proc. Nie zmieniło się grono zwolenników partii Razem - 2,6 proc. Uszczuplił się z kolei elektorat formacji KORWiN, która zmieniła nazwę na Wolność.

Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.