Sondaż wyborczy 2017 w woj. śląskim: PiS z małą zadyszką, PO odrabia straty INFOGRAFIKA

Czytaj dalej
Janusz Szymonik

Sondaż wyborczy 2017 w woj. śląskim: PiS z małą zadyszką, PO odrabia straty INFOGRAFIKA

Janusz Szymonik

Wyniki naszego najnowszego sondażu sympatii politycznych w woj. śląskim. Topnieje przewaga PiS nad PO. Mamy do czynienia z trendem czy chwilową zadyszką partii rządzącej?

Od ostatniego sondażu poparcia partii politycznych, który wykonaliśmy w połowie października 2016 roku, notowania ogólnopolskie Prawa i Sprawiedliwości lekko wzrosły. Poparcie dla partii rządzącej wyraziło pół roku temu 33,9 proc. ankietowanych wobec 34,3 proc. dziś. Jednak przewaga formacji Jarosława Kaczyńskiego nad drugą w sondażu Platformą Obywatelską zmniejszyła się z 13,2 proc. do 8,1 proc. PO, dziś z 26,2 proc., zyskała 5,5 proc. w stosunku do badania z października. Jeszcze więcej PO „odrobiła” w woj. śląskim - chęć zagłosowania na Platformę w naszym województwie zadeklarowało 29 proc. uczestników sondażu. PiS poparło 35,4 proc. U nas różnica między PiS a PO wynosi więc 6,4 proc. Na trzecim miejscu, zarówno w badaniu ogólnopolskim (10,8 proc. poparcia), jak i w woj. śląskim (13,5 proc. poparcia), uplasowała się .Nowoczesna. Szczegóły liczbowe dotyczące poparcia partii publikujemy w formie graficznej obok dla całej Polski i z rozbiciem na województwa.

Przy okazji badania poparcia dla partii politycznych zapytaliśmy mieszkańców woj. śląskiego o inne kwestie. M.in. uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie: Gdyby wybory prezydenckie odbywały się dziś, na kogo Pan/Pani oddałby/oddałaby głos? Według naszych badań, w woj. śląskim doszłoby do drugiej tury z udziałem obecnego prezydenta Andrzeja Dudy (poparcie 36,5 proc.) i obecnego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska (28 proc. poparcia). W badaniu ogólnopolskim za Andrzejem Dudą opowiedziało się 37,4 proc. badanych, a za Donaldem Tuskiem 25,8 proc.

Jakie opinie odnotowali nasi ankieterzy w województwie śląskim, publikujemy poniżej na wykresach kołowych.

Sondaż
Create bar charts

Sondaż został zrealizowany w dniach 29 marca-3 kwietnia metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego.
Badanie wykonano we wszystkich 16 województwach na reprezentatywnej próbie obejmującej w każdym regionie 500 dorosłych osób. Zrealizował je „Dziennik Zachodni” oraz 17 pozostałych największych dzienników regionalnych Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia. Wyniki dla kraju reprezentują strukturę społeczną Polski po względem miejsca zamieszkania, płci oraz wieku.

W ramach badania zapytano respondentów o to, na kogo zagłosowaliby dziś w przypadku elekcji prezydenckiej. Faworytem hipotetycznego wyścigu do fotela głowy państwa jest urzędujący na tym stanowisku Andrzej Duda - 37,4 procent. Jego rywalem w drugiej turze byłby obecny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk - 25,8 procent. 11,1 procent respondentów zadeklarowało, iż poparłoby bezpartyjnego prezydenta Słupska Roberta Biedronia. Czarny koń wyborów prezydenckich z 2015 roku Paweł Kukiz otrzymałby 9,5 procent głosów - tyle co jego ruch.

Janusz Szymonik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.