Zbigniew Marecki

Sprzeciwiali się, gdy dużo ryzykowali

Dr Mateusz Szpytma wręczył Krzyż Wolności i Solidarności m.in. Stanisławowi Łachowi, emerytowanemu profesorowi Akademii Pomorskiej w Słupsku Fot. Łukasz Capar Dr Mateusz Szpytma wręczył Krzyż Wolności i Solidarności m.in. Stanisławowi Łachowi, emerytowanemu profesorowi Akademii Pomorskiej w Słupsku
Zbigniew Marecki

Byli częścią sztafety pokoleń, która walczyła o niepodległość.

Tak o uhonorowanych wczoraj w Słupsku działaczach niepodległościowych powiedział dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN, który w restauracji Aureus wręczył im przyznane przez prezydenta RP odznaczenia. Taka uroczystość, przygotowywana przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, w Słupsku odbyła się po raz pierwszy. W trakcie jej trwania uhonorowano 17 działaczy opozycji antykomunistycznej z czasów PRL z regionu słupsko -koszalińskiego.

W województwie pomorskim tego typu zbiorowe uroczystości odbywały się już wcześniej w Gdańsku i Elblągu.

Wyróżnionym wręczono Krzyże Wolności i Solidarności. Otrzymali je: Jan Blechewicz, Marian Chmielewski, Bogusław Daniel, Mieczysław Dąbrowski (pośmiertnie), Jan Dembiński, Józef Janusz Grządzielski, Franciszek Kwiatek, Irena Kołakowska, Jan Kuciński, Zdzisław Kujawa, Alicja Kulaszka, Stanisław Łach, Danuta Michnowicz, Andrzej Radajewski, Ryszard Tomaszewski, Jerzy Tybuszewski i Wojciech Żuk.

Te odznaczenia to znak wdzięczności Rzeczpospolitej wobec tych obywateli, którym zawdzięczamy niepodległość i wolność. Krzyż Wolności i Solidarności został po raz pierwszy wręczony pięć lat temu. Zebrani byli wzruszeni. Niektórzy się nawet popłakali. W imieniu odznaczonych głos zabrała Alicja Kulaszka, która twierdzi, że nie ma zacięcia kombatanckiego.

- Gdy myślałam o tym, co ja robiłam w latach 80., to pamiętam, że przede wszystkim mówiłam, bo myśmy walczyli słowem - podkreślała.

Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.