Święta Wielkanocne w klimacie tradycji [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Joanna Boroń

Święta Wielkanocne w klimacie tradycji [zdjęcia]

Joanna Boroń

Koła gospodyń wiejskich, gminne ośrodki kultury to miejsca, które dbają o nasze tradycje. Dowodem na to jest Wojewódzki Konkurs Wielkanocny na palmy, pisanki i wypieki.

Po pięciu latach przerwy Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzko-wicach przy wsparciu koszalińskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego zorganizował konkurs wielkanocny. Prac zgłoszonych na konkurs było blisko 80.

- Przyznam szczerze, że jako organizatorzy byliśmy bardzo mile zaskoczeni pozytywnym odzewem. Tym bardziej że ten konkurs jest reaktywowany po kilkuletniej przerwie. Entuzjazm uczestników oraz frekwencja pokazują, że konkurs w takiej formule jest potrzebny -mówi Krystyna Polańczyk z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Komisje konkursowe oceniały pisanki oraz palmy biorące udział w konkursie pod względem wykorzystania materiałów, technik tradycyjnych oraz kunszt wykonania. O charakterze wypieku tradycyjnego decydowały walory smakowe i estetyczne oraz wykonanie zgodnie z tradycją kulinarną.

W kategorii pisanka I miejsce zajęła Anna Łobaczewska, II - Teresa Richter, III Teresa Kuroczycka. Laureaci w kategorii palma to Stowarzyszenie Dynamiczne Parsowo (I miejsce), Kazimiera Rama i Elżbieta Frankowska oraz Mieczysława Ciemno-czołowska. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Środowiskowy Dom Pomocy „Odnowa”.

W kategorii tradycyjnych wypieków I miejsce należy do Marii Bunga, II - do Kazimiery Rama, III - do Danuty Lisińskiej. Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przyznał nagrodę Grand Prix za całokształt działalności kulturalnej Krajowemu Stowarzyszeniu Kobiet Wiejskich Koło Sołeckie w Niekłonicach.

Mistrzowski mazurek

Zdaniem konkursowej komisji najlepszym z zaprezentowanych ciast była baba drożdżowa upieczona przez Marię Bunga z Wiewiórowa. Pani Maria przepisu na swoją popisową babę nie zdradzi: - To tajna receptura od pokoleń przekazywana w rodzinie - mówi z uśmiechem.

Postanowiła jednak podzielić się z Czytelnikami Głosu przepisem na mazurek.

- Nie jestem fanką mazurków, ale ten mi naprawdę smakuje. Jest szybki w przygotowaniu i bardzo efektowny - opowiada.

Na dużą blachę potrzebujemy do ciasta: 250 gramów masła, 300 gramów mąki pszennej, 250 gramów cukru pudru, 3 ugotowane na twardo żółtka, cukier waniliowy,łyżeczkę proszku do pieczenia. Ze składników zagniatamy ciasto i odkładamy do lodówki na godzinę. Ciasto wałkujemy i wykładamy na blaszkę do pieczenia, nakłuwamy i pieczemy około 20 - 25 minut, ciasto powinno się ładnie zezłocić.

Czas na przygotowanie słodkiej mazurkowej „pomady”. Jej składniki to 500 gramów cukru, 250 ml słodkiej gęstej śmietany (najlepiej 30 -procentowej), pół laski wanilii. Składniki gotujemy ciągle mieszając dokładnie 11 minut.

Masę dzielimy na trzy części: do jednej dodajemy konfitury z róży, do drugiej sok z mrożonego szpinaku, do trzeciej możemy dodać kakao. Masą w trzech kolorach dekorujemy ciasto.

Joanna Boroń

Od 2000 roku, w którym zrobiłam dyplom na wydziale prawa poznańskiego uniwersytetu, pracuję w naszych lokalnych mediach - Głosie Koszalińskim oraz jego portalach internetowych, które swoim zasięgiem obejmują teren dawnego województwa koszalińskiego.


Zajmuję się zdrowiem i szeroko rozumianym stylem życia – w tym też kulinariami, które również prywatnie są moją pasją – mam niezłą kolekcję kulinarnych książek, które nie są jedynie ozdobą półek, ale inspiracją do kulinarnych eksperymentów.


Prócz tego w swojej pracy zajmuje się tematami społecznymi, bardzo często zainspirowanymi sygnałami naszych czytelników i internatów. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.