Marek Nienartowicz

Święto UMK. Toruński uniwersytet z rekordową nadwyżką finansową

Święto UMK. Toruński uniwersytet z rekordową nadwyżką finansową Fot. Grzegorz Olkowski
Marek Nienartowicz

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ma co świętować. Niedawno znalazł się w elicie polskich uczelni, a w obecnym roku zanotuje rekordową nadwyżkę finansową - 45 milionów złotych. To jednocześnie sukces odchodzącego za kilka miesięcy z funkcji rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna.

W środę, w 547. rocznicę urodzin swego patrona, Mikołaja Kopernika, UMK obchodził Święto Uczelni. Gościli na nim rektorzy wielu polskich państwowych i prywatnych uczelni. Zjechali do Torunia na obchody ustanowionego niedawno, a obchodzonego wczoraj po raz pierwszy, w sali na Jordankach, Święta Nauki.

- Tegoroczne Święto Uczelni otwiera obchody 75-lecia UMK - mówił rektor UMK prof. Andrzej Tretyn. - Będzie to nie tylko czas powrotu do naszej przeszłość. Czekają nas przede wszystkim miesiące ciężkiej pracy związanej z wdrażaniem programu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza".

Przypomnijmy, że ten tytuł uzyskało 10 elitarnych polskich uczelni. Rektor podkreślał, że UMK jest mocno zaawansowana we wprowadzaniu i realizacji programu. Potwierdziła to również goszcząca na Święcie Uczelni wiceminister nauki Anna Budzanowska. Przypomniała, że w połowie realizacji programu w skali całej Polski będzie on weryfikowany i dwie uczelnie wypadną z elity. Mówiła też, że wniosek UMK o wejście do niej został bardzo wysoko oceniony przez ekspertów.
- To jest po prostu laurka dla UMK - mówiła wiceminister.
Wskazywała, że w przypadku UMK najwyżej oceniono m.in. koncepcję funkcjonowania czterech szkół doktorskich, plany umiędzynarodowienia badań i nowy model zarządzania uczelnią.

- Uczelnie badawcze przez siedem lat otrzymają dodatkowe pieniądze z budżetu państwa, prawie 300 milionów złotych. To będą "trudne" pieniądze, za nie trzeba pozyskać najlepszych naukowców i zatrzymać ich na UMK - dodała wiceminister, która przekazała rektorowi specjalną tabliczkę określającą przynależność UMK do elity polskich uczelni. Zaapelowała także do władz miasta i województwa o dalsze wspieranie uniwersytetu.

O sytuacji finansowej UMK mówił też szerzej prof. Andrzej Tretyn. Rektor wyliczał, że ten rok uczelnia zamknie rekordową nadwyżką finansową. Będzie to 45 mln zł. A jeszcze w 2013 roku UMK był zadłużony - tylko w swojej toruńskiej części na 16 mln zł.
Pieniądze z nadwyżki zostaną przeznaczone na program zrównoważonego rozwoju uniwersytetu i realizację inwestycji. Tych jest i będzie sporo, bo przy ul. Gagarina powstaje Centrum Innowacji i Transferu Technologii, a budynek dawnej Akademickiej Przychodni Lekarskiej jest przebudowywany na Instytutu Psychologii. Kończy się budowa Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego przy ul. Sienkiewicza, trwa rozbudowa Uniwersyteckiego Centrum Sportowego przy ul. św. Józefa m.in. o boisko sportowe, a wkrótce ruszy budowa Centrum Medycyny Weterynaryjnej przy Szosie Bydgoskiej i Centrum Nauk Technicznych.
Rektor wspomniał też o sukcesie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego. Niedawno, w rankingu miesięcznika perspektywy, zostało uznane za najlepsze liceum w Polsce. Kilka latemu UMK na działalność tej szkoły przekazywał 1,2 mln zł rocznice, ale obecnie sama bilansuje ona swoje wydatki.

Prof. Andrzej Tretyn przypomniał, że za kilka miesięcy kończy drugą kadencję w roli rektora UMK i przechodzi na emeryturę. We władzach UMK funkcjonował przez 21 lat - 8 lat jako rektor, a poza tym jako prorektor i dziekan jednego z wydziałów.
Podczas wtorkowych obchodów Święta Uczelni wykład wygłosił biofizyk prof. Tomaso Poggio z Massachusetts Institute of Technology, który został laureatem pierwszej edycji międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes", ustanowionej wspólnie przez UMK oraz Fundację Watykańską Joseph Ratzinger-Benedykt XVI. Wyróżnieniem Convallaria Copernicana za zasługi dla UMK został z kolei uhonorowany wybitny fizyk prof. Józef Szudy.
Powiększyło się także grono Honorowych Profesorów UMK, czyli naukowców z wybitnym dorobkiem, którzy przeszli na emeryturę. Dołączyli do niego: prof. Grzegorz Goździewicz z Wydziału Prawa i Administracji, prof. Wiesław Kozak z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych oraz prof. Andrzej Nowicki z Wydziału Matematyki i Informatyki.
Przedstawiono także kolejnych Ambasadorów UMK. To absolwenci UMK ze znaczącymi sukcesami w nauce, kulturze, sztuce, polityce albo działalności gospodarczej, promujący uczelnię. Ambasadorami zostali: Stanisław Haftka, Paweł Neumann, Ta Binh, Tran Thi Hien i Janusz Żółtowski.
Podczas Święta Uczelni wręczono również dyplomy 113 nowym doktorom habilitowanym i 121 doktorom. Kilkudziesięciu pracowników UMK otrzymało wyróżnienia i odznaczenia państwowe i uniwersyteckie.
Na UMK zatrudnionych jest obecnie 4348 pracowników (z tego w Collegium Medicum 1429). 2330 to nauczyciele akademiccy (842 w CM). W tym gronie jest 266 profesorów (57 w CM) i 547 profesorów uniwersytetu (104 w CM). Na UMK studiuje 20 692 studentów, w tym 633 obcokrajowców. Uczelnię tworzy 16 wydziałów (13 w Toruniu i trzy w Bydgoszczy). W ofercie UMK znajduje się m.in. 112 kierunków studiów.

Marek Nienartowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.