Anna Szałkowska

Szare komórki też trzeba ćwiczyć

Szare komórki też trzeba ćwiczyć
Anna Szałkowska

Nie dbając o ciało, kondycję, odpowiednią wagę czy sięgając po używki, narażamy się na spadek formy, fizyczną ociężałość i zachorowania na choroby cywilizacyjne. Analogicznie, jeśli nie zadbamy o swój mózg, jego nieużywane obszary zaczynają się starzeć i zamierać, nas dopada rutyna i na co dzień działamy jak automaty.

Na szczęście jest na to sposób. I to całkiem prosty. Wystarczy wprawić w ruch nasze szare komórki.

Lewa półkula mózgu odpowiedzialna jest za język mówiony i pisany, logikę, zdolności matematyczne, analityczne i naukowe. Prawa za rozpoznawanie kolorów, rytmów, wzorów, prawidłowości, kształtów i ich wzajemnych zależności. W niej swoje źródło ma intuicja, wyobraźnia, a także poczucie humoru.

Możemy usprawnić funkcje poznawcze mózgu i sprawić, aby obie półkule lepiej ze sobą współpracowały. Im częściej go „trenujemy”, tzn. stymulujemy do działania, tym większe „ciężary” intelektualne jest w stanie podnosić. Decydując się na jakąś nową aktywność: hobby, naukę nowego języka, poznając nowe osoby, zwiedzając nowe kraje, stymulujemy nasze półkule mózgowe.

Na inteligencję i jej zwiększenie niezwykle wpływa synchronizacja półkul mózgowych. Aby osiągnąć wymarzony efekt, najlepiej byłoby zapisać się na lekcje gry na dowolnym instrumencie, na którym gra się obiema rękami. Nie każdy ma jednak taką możliwość. Na szczęście są ćwiczenia, które nie wymagają aż tak intensywnej nauki. Pobudzą one niezbyt aktywne dotąd półkulę mózgu, a tym samym zwiększą zsynchronizowanie jej z tą bardziej aktywną. Jednym z tych ćwiczeń jest wyobrażenie sobie scen i sytuacji fizycznie niemożliwych. Czyli po prostu tworzymy w głowie swoją własną opowieść fantasy, w której powinno roić się od niesamowitych postaci i dziwnych zdarzeń. Kolejnym ćwiczeniem jest wizualizacja tzw. anagramu, czyli słowa powstałego po odwróceniu kolejności liter w danym wyrazie. Przykładowo anagramem dla słowa szafka będzie wyraz akfasz. Również rozwiązywanie zagadek i krzyżówek świetnie pobudza umysł do zwiększenia wydajności, ponadto rozwija tak ważne w dzisiejszych czasach logiczne myślenie.

Jeśli szukasz motywacji do rozwoju intelektualnego, to weź przykład z osób, które możesz podziwiać za bogactwo wiedzy, doświadczeń i intelektualny potencjał. Ucz się od mądrzejszych od siebie, dyskutuj, spieraj się, myśl nieszablonowo i kreatywnie. Gdy twój umysł jest rozleniwiony, nie możesz zebrać myśli, a telewizja i komputer zamulają cię zamiast pobudzić do myślenia, bierz przykład z wybitnych umysłów. Stephen Hawking, który cierpi na stwardnienie zanikowe boczne (choroba prowadząca do paraliżu ciała), jest genialnym fizykiem zajmującym się grawitacją kwantową i teorią czarnej dziury. Mimo fizycznych ograniczeń jego umysł wciąż jest ostry niczym brzytwa, co inspiruje miliony osób na całym świecie. To pokazuje, że potencjał naszego umysłu jest nieskończony, tak samo jak kosmos, który opisuje naukowiec.

Anna Szałkowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.