Szpital Salus w nowej odsłonie

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Tomasik
Monika [email protected]

Szpital Salus w nowej odsłonie

Monika [email protected]

Tam, gdzie na co dzień pracują lekarze i instrumentariuszki i dokąd trafiają pacjenci na operacje oraz zabiegi, my weszliśmy wczoraj z kamerą. Zobaczyliśmy nowy oddział szpitalny słupskiego Salusa.

- Poprzedni powstał 16 lat temu. Na tamte czasy był nowoczesny, ale ten bije go na głowę. Warunki, jakie tu mamy, pozwalają na przeprowadzenie najbardziej skomplikowanych i wymagających operacji - mówi Tadeusz Wardziak z Centrum Zdrowia Salus.

Nowy szpital Salusa przy ul. Zielonej już działa i przyjmuje pacjentów. Wykonuje się tu zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, onkologicznej, ginekologii, okulistyki, ortopedii i otolaryngologii. Dodatkowo właśnie utworzono w nim oddział wewnętrzny, na którym prowadzone jest leczenie zachowawcze. Choć szpital Salus nie ma tzw. oddziałów ostrych, rocznie przyjmuje około trzech tysięcy pacjentów.

Blok operacyjny szpitala Salus spełnia najwyższy reżim epidemiologiczny, m.in. dzięki nowoczesnej sterylizatorni. To dla bezpieczeństwa pacjentów. Natomiast dla ich komfortu urządzono 17 pokoi z łazienkami, ponumerowanych od 1 do... 18. Nie ma bowiem pechowej trzynastki.

Trzy nowe sale operacyjne o najwyższej klasie czystości wyposażone w nowoczesny sprzęt do operacji i zabiegów dla komfortu i precyzji ich przeprowadzania. Sala wybudzeń i nowoczesna sterylizatornia - dla bezpieczeństwa pacjentów. 17 kameralnych, dwu- lub trzyłóżkowych pokoi, każdy z węzłem sanitarnym, a wśród nich izolatka. Do tego nowa izba przyjęć, w której dla wygody pacjentów ich przyjęcia na zabiegi planowe umawiane są na konkretne godziny. Tak wygląda nowa, szpitalna część
Centrum Zdrowia Salus w Słupsku.

Codziennie przeprowadza się tutaj średnio kilkanaście zabiegów i operacji. - Szpital Salus istnieje od 2000 roku, ale w roku 2016 przeszedł gruntowną modernizację i rozbudowę, która objęła wszystkie kluczowe elementy oddziału - mówi Tomasz Kuźmiński, dyrektor Centrum Zdrowia Salus. - Już działa on z powodzeniem.

Nowa szpitalna część Salusa teraz zajmuje powierzchnię ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych. - Jej centrum jest blok operacyjny, który dysponuje trzema ultranowoczesnymi salami operacyjnymi w najwyższej klasie czystości IA, czyli z powiększonym obszarem przepływu laminarnego specjalnie przygotowanego, filtrowanego i nawilżonego powietrza - uściśla Tadeusz Wardziak z Centrum Zdrowia Salus.

Teraz szpital przy ul. Zielonej posiada 68 łóżek w 17 pokojach, z których siedem to łóżka intensywnego nadzoru medycznego. Przy nowym rozwiązaniu pomyślano o specjalnej drodze każdego pacjenta, który jest przyjmowany na oddział na nowej izbie przyjęć. Zanim trafi na operacyjny stół, musi przejść szereg śluz, które gwarantują czystość epidemiologiczną i bezpieczeństwo.

Natomiast gdy znajdzie się już w sali operacyjnej, sterylną atmosferę rozładowują fotosy z kojącymi krajobrazami. Rocznie w oddziale szpitalnym Salusa wykonywanych jest ponad trzy tysiące operacji w sześciu kluczowych specjalizacjach: chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, ginekologia, okulistyka, ortopedia i otolaryngologia. Oddział dysponuje całodobowym dostępem do wysokospecjalistycznej diagnostyki obejmującej rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, mammografię, USG, RTG, endoskopię, laboratorium analityczne i laboratorium mikrobiologiczne. Dodatkowo od stycznia 2017 roku szpital Salus uruchomił oddział wewnętrzny, w którym prowadzone jest leczenie zachowawcze.

W ramach oddziału wykonywane są między innymi badania gastroskopowe i kolonoskopowe w znieczuleniu ogólnym.

- Rozwijamy się dla pacjentów i liczymy na to, że wpłynie to też na podpisanie nowych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia - nie ukrywa dyrekcja Salusa. W samym szpitalu Salus zatrudnionych jest ponad 100 osób, z czego ponad połowę stanowią lekarze specjaliści i pielęgniarki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.